Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Domy Kultury
Poleski Ośrodek SztukiŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

 

Poleski Ośrodek Sztuki swoją siedzibę ma w zabytkowej willi z lat 30-tych, łódzkiego fabrykanta Ludwika Plichala. Jest instytucją zajmującą się wychowaniem estetycznym, edukacją artystyczną dzieci i młodzieży, upowszechnianiem kultury i sztuki.

 

W dziedzinie edukacji dzieci i młodzieży Poleski Ośrodek Sztuki realizuje programy z zakresu:
 
- plastyki i upowszechniania sztuki ( edukacja artystyczna)
 
- teatru
 
- literatury
 
Edukacja artystyczna obejmuje warsztaty praktyczne na które składają się:
 
1. nauka podstawowych technik malarskich ( olej, akwarela, collage, papier czerpany)
 
2. wykłady o sztuce (kierunki w sztuce , style w architekturze, sztuka współczesna)
 
3. udział młodzieży w ogólnopolskich i lokalnych konkursach plastycznych organizowanych przez szkoły, ośrodki kultury i galerie.
 
 
W dziedzinie edukacji teatralnej, placówka prowadzi  działalność w oparciu o współpracę ze szkołami ponadpodstawowymi. W ramach tej współpracy realizowany jest stały cykl teatralny Forum Twórczych Grup Szkolnych. Forma realizacji zakłada całoroczną pracę z młodzieżą nad przygotowaniem spektaklu teatralnego bądź innej formy scenicznej ( kabaret, pantomima, monodram) . Raz w miesiącu kolejne zespoły prezentują swoje spektakle przed publicznością w Ośrodku, a prezentacjom tym towarzyszą omówienia, dyskusje, warsztaty prowadzone przez instruktorów, reżyserów, zapraszanych jurorów.
 
Programem w ramach Forum Twórczych Grup Szkolnych objętych jest kilka łódzkich liceów : I LO, VIII LO, XII LO, XX LO, XXI LO, XXVI LO, XXXIII LO,
 
Zespół Szkół Salezjańskich i Liceum Plastyczne w Łodzi jak również licea w Zgierzu i  Aleksandrowie. 
 
W czerwcu, na zakończenie sezonu kulturalnego odbywa się prezentacja najlepszego, nagrodzonego decyzją jury spektaklu i wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród.
 
Do starszej młodzieży adresowane są warsztaty literackie, w ramach których prowadzone są zajęcia przez łódzkich pisarzy i poetów w formie spotkań autorskich, dyskusji, wykładów i ćwiczeń warsztatowych. Cykl, realizowany 1 raz w tygodniu powstał z myślą o młodzieży piszącej, stawiającej  pierwsze kroki i próbujących swoich sił w dziedzinie poezji i literatury. Opiekę merytoryczną nad tą formą pracy z młodzieżą przejęło Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.
 
Działania Ośrodka na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych
 
Łodź dla dzieci Łódź dzieciomTerapia przez sztukę to cykl imprez organizowanych przez Ośrodek z myślą o dzieciach niepełnosprawnych. Składają się na nie propozycje spotkań (2 razy w miesiącu ) zróżnicowanych tematycznie , zakładających jednak zawsze aktywny udział dzieci w zabawie. Adresatami są dzieci z Ośrodków Adaptacyjnych, Domów Pomocy Społecznej, uczniowie Szkół Specjalnych i Warsztatów Terapii Zajęciowej, szkół i przedszkoli integracyjnych. Podczas spotkań w Poleskim Ośrodku Sztuki dzieci prezentują przygotowane przez siebie spektakle teatralne , widowiska muzyczne, układy taneczne a także prace plastyczne związane tematycznie ze świętami ( Boże Narodzenie, Wielkanoc) lub świętami okolicznościowymi – Dni  Ziemi, Święto Wiosny, Międzynarodowy Dzień Dziecka.
 
Z okazji Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia odbywają się zabawy taneczne z prezentami i poczęstunkiem.
 
Corocznie organizowane są także duże plenerowe zabawy integracyjne na terenie Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu. Bogaty program obejmuje zabawy ruchowe, konkursy plastyczne z nagrodami, zawody sportowe, występy zawodowych aktorów, mimów i piosenkarzy. Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez nas konkursy plastyczne z nagrodami dla ich uczestników ( konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną, pisankę wielkanocną, Marzannę ). Biorą w nich udział dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych, podopieczni Domów Pomocy Społecznej.
 
Co dwa lata, Poleski Ośrodek Sztuki przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim Organizuje Międzynarodowe Biennale- Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr”.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom
 

KONTAKT

Poleski Ośrodek Sztuki
 
ul. Krzemieniecka 2a
 
94-030 Łódź
 
tel. 686 02 59, 688 14 18
 
fax. 688 13 47
 
email: pos@lodz.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka