Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Kina
CharlieŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Kino-Galeria Charlie powstało w 1994 roku (pierwsza projekcja odbyła się 25 listopada) w miejscu dawnej siedziby Łódzkiego Ośrodka Kształcenia Ideologicznego, przy Piotrkowskiej 203/205.


Od początku swojego istnienia prezentuje repertuar ambitny, studyjny, z naciskiem na prezentację filmów europejskich, artystycznych i offowych, zwykle nie trafiających do masowego odbiorcy.

Charlie jest także organizatorem wielu wydarzeń artystyczno-filmowych. Do najważniejszych imprez należą m.in.: Festiwal Twórców "Powiększenie" (od 1999 r.), Festiwal Kina Niezależnego "OFF jak gorąco" (od 2006 r.), Międzynarodowy Festiwal Animacji "ReAnimacja" (od 2004), Festiwal Zwiastunów Filmowych (od 2004). Ponadto Kino-Galeria Charlie współorganizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, Tydzień Kina Hiszpańskiego, Festiwal Filmów Latynoamerykańskich,  Festiwal Filmów o Miłości, Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, Festiwal Filmów „Kino w pięciu smakach” oraz wiele, wiele innych przeglądów i replik powoływanych do życia wspólnie z Ambasadami, Instytutami Kulturalnymi czy Filmoteką Narodową.
 
Od 1996 roku Kino Charlie należy do Sieci Kin Studyjnych (obecnie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych). Z inicjatywy Kina Charlie swoje "gwiazdy" na Piotrkowskiej odebrali Agnieszka Holland i laureat Oscara Zbigniew Rybczyński. W ramach organizowanych przez kino imprez, Łódź odwiedzili tacy twórcy jak Michael Nyman (koncert w Teatrze Nowym współorganizowany z the British Council), Ryszard Horowitz (wystawa w Galerii Willa i Muzeum Kinematografii), Terry Jones (Festiwal Filmów Monty Pythona), Jean-Louis Trintignant, Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieślowski (premiera filmu "Czerwony" w ramach obchodów 100-lecia kina w Teatrze Wielkim) i wielu innych gości.
 
Obecnie dla widzów przygotowane są trzy sale kinowe wyposażone w sprzęt nagłośnieniowy Dolby Stereo SR, perełkowe ekrany oraz bardzo wygodne konferencyjne fotele. Ponadto duża sala wyposażona jest w dodatkowe nagłośnienie (32 głośniki) zamontowane na suficie, które może służyć jako oddzielne nagłośnienie sali podczas konferencji lub jako wzmocnienie efektów dźwiękowych podczas oglądanych filmów. Obie sale przystosowane są do obsługi imprez z udziałem najnowocześniejszych nośników audiowizualnych. Widzowie czekający na filmy mogą zwiedzić Galerię Kina Charlie, w której wystawiane są prace głównie młodych artystów oraz napić się kawy w Filmowej Kawiarence.
 
Przy kinie działa Stowarzyszenie "Łódź Filmowa", wspólnie z którym od 2000 r. kino realizuje szereg projektów filmowych i artystycznych, jak chociażby: „3 x Maestro Fellini”, "Przegląd Przedwojennego Kina Żydowskiego", "Noc Reklamożerców", "100 lat kinematografii Kolskiej", "Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych" czy "Dni Portugalii". Wspólnie ze Stowarzyszeniem "Łódź Filmowa" Kino-Galeria Charlie tworzy pierwsze w Polsce Archiwum Zwiastunów Filmowych.
 
W 2002 roku patronat honorowy nad Kino-Galerią Charlie objęła PWSFTviT w Łodzi, dzięki czemu kino zyskało możliwość prezentacji dorobku łódzkiej "Filmówki" szerszej publiczności (cykl „Projektor Łódzki”). Od 2004 roku Kino-Galeria Charlie należy do Europejskiej Sieci Kin "Europa Cinemas". W 2008 i 2009 roku kino znalazło się wśród nominowanych do Dorocznych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i w 2009 roku zdobyło nagrodę w kategorii podmiot prowadzący kino.
 
Kino-Galeria Charlie od 2002 r. przyznaje własną nagrodę - Złoty Glan (związaną z Festiwalem Twórców "Powiększenie"), którą honoruje twórców niezależnych z uporem przeciwstawiających się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej, Wyrazicielom Wolności, innymi słowy - artystycznym outsiderom, którzy wolą poszukiwać, niż wygodnie spocząć na laurach.. Złotego Glana otrzymali m.in. Lech Majewski, Grupa Artystyczna Łódź Kaliska, Zdzisław Beksiński, Tadeusz Konwicki, Natalia LL, Leszek Mądzik, Zbigniew Libera, Tomasz Bagiński, Xawery Żuławski.
 
Przez 15 lat działalności Kino-Galeria Charlie niezwykle rzadko kreowała swój repertuar z myślą o młodszych i najmłodszych widzach (najbardziej znany był cykl HOCKI-KLOCKI Z DOBRANOCKI realizowany z okazji Dnia Dziecka w latach 2005-2007).  Cykl CHARLIE DZIECIOM, będąc regularną prezentacją filmów wartościowych zarówno pod względem artystycznym, jak edukacyjnym,  jest pierwszym w historii kina konsekwentnym zwróceniem się do początkujących odbiorców sztuki filmowej.
 
Do tej pory, w ramach cyklu CHARLIE DZIECIOM, Kino-Galeria Charlie zorganizowała: OJCOWIE ROSYJSKIEJ ANIMACJI DLA DZIECI, PORANEK Z KUPAŁĄ, POLKI ANIMUJĄ - DLA DZIECI, ANIMOWANY DZIEŃ DZIECKA, LATO MUMINKÓW, PORANEK DLA DZIECI W PIĘCIU SMAKACH, PORANKI Z OLLY.
 

KONTAKT

Kino - Galeria Charlie
 
ul. Piotrkowska 203/205
 
90-451 Łódź
 
tel.(042) 636-00-92
 
fax (042) 6360314
 
 
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka