Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Muzeum
Muzeum WłókiennictwaŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Centralne Muzeum Włókiennictwa powstało w 1960 r. 


 

Jego siedzibą jest Biała Fabryka, wybudowana w latach 1835-1886 przez rodzinę saksońskiego imigranta, Ludwika Geyera – obecnie zabytek architektury przemysłowej. Mieściła pierwszą w Polsce mechaniczną przędzalnię, tkalnię i drukarnię bawełny poruszane pierwszą w Łodzi maszyną parową. W 2008 r. przy muzeum powstał Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym znalazło się 8 obiektów typowych dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX/XX w. i początków XX w. Obiekty dobrane zostały tak, aby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną architekturę miasta.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. S. Siuto
 
Włókiennictwo utożsamiane jest z procesem obróbki włókien. Można jednak rozumieć to pojęcie szerzej i traktować tę dziedzinę jako jeden z przejawów twórczej działalności człowieka. Bogata oferta wystawiennicza Centralnego Muzeum Włókiennictwa pozwala poznać różne aspekty włókiennictwa i spojrzeć na nie z szerszej perspektywy.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. A. Ambruszkiewicz
 
Wyroby włókiennicze, pierwotnie mające tylko zaspokajać podstawowe potrzeby, takie jak ochrona ciała i ocieplanie wnętrz mieszkalnych, ewoluowały pod wpływem ludzkiej skłonności do upiększania własnego wyglądu i otoczenia. Projektowanie wzorów tkanin odzieżowych oraz tych, których przeznaczeniem było ozdabianie wnętrz, a także tworzenie strojów stało się „aktem artystycznym” – niejednokrotnie zajmowali się tym profesjonaliści, reprezentujący takie dziedziny sztuki jak malarstwo czy rzeźba. W dziedzinie mody wiek XIX przyniósł ze sobą pojęcie „kreatora mody”. Pojawienie się w XX wieku terminów: „obiekty tkane”, „przedmioty sztuki tkackiej”, „tkaniny unikatowe”, „nowe gobeliny”, czy „rzeźby z włókna” jest dowodem na ogromne zmiany, jakie zaszły w tym okresie w zakresie tkactwa artystycznego.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. L. Andrzejewski
 
Opisane wyżej aspekty świetnie ilustrują prezentowane w muzeum wystawy poświęcone „sztuce włókna”, rzemiosłu artystycznemu związanemu z włókiennictwem i kostiumologii. Ekspozycje przedstawiające zagadnienia historyczne i techniczne pozwalają natomiast poznać ekonomiczny i społeczny kontekst włókiennictwa.
 
W ofercie edukacyjnej Działu Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa poruszamy wszystkie wspomniane zagadnienia. Prowadzimy działania skierowane do grup przedszkolnych i szkolnych oraz rodzinne warsztaty plastyczne.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. A. Szygendowska
 
Szczegółowa oferta edukacyjna oraz informacje dotyczące cennika i zapisów na zajęcia plastyczne oraz lekcje muzealne znajdują się na stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
 
 

KONTAKT

Centralne Muzeum Włókiennictwa
 
ul. Piotrkowska 282,
 
93-034; Łódź
 
 
 
Dział Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa
 
tel.: 42 684 61 15
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka