Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Teatry
Teatr MuzycznyŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Teatr Muzyczny wciąż młody mimo upływu lat...


Teatr Muzyczny jest najstarszą sceną muzyczną w Łodzi. W 2010 r. świętować będzie 65-lecie działalności. Na jego repertuar składały się zawsze wielkie dzieła klasyki operetkowej, komedie muzyczne, a także klasyczne musicale. To jedyny w regionie łódzkim teatr o profilu muzyczno-rozrywkowym, kształtujący muzyczne gusta widowni, zapoznający ją z klasyką operetki i musicalu.

 
Rozpoczął swoją działalność w 1945 roku, kontynuując tradycję operetki wileńskiej. Do roku 1947 był to jedyny teatr operetkowy w Polsce. W siedzibie przy Piotrkowskiej Teatr Komedii Muzycznej dawał przedstawienia do roku 1964, kiedy wybudowano nową placówkę przy ul. Północnej 47/51, obecną siedzibę.
 
W latach dziewięćdziesiątych Teatr wkroczył w znakomity okres artystyczny, przy współpracy wybitnych muzyków i dyrygentów (m.in.: Andrzej Knap, Kazimierz Kryza, Tadeusz Kozłowski, Dariusz Różankiewicz) zaproponował repertuar, który szybko trafił w gusta publiczności i znalazł uznanie wśród krytyków.
 
Wystarczy wymienić tu takie realizacje, jak: Zemsta nietoperza – nagroda krytyków ZŁOTA MASKA, Człowiek z La Manchy – trzy ZŁOTE MASKI i uznanie przez krytykę za najlepszy spektakl w sezonie, Orfeusz w piekle – trzy ZŁOTE MASKI, Skrzypek na dachu – SREBRNA ŁÓDKA - wyróżnienie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi za najlepszy spektakl.
 
W tym czasie na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi pojawiły się spektakle zupełnie nowe (Siostrunie – musical D. Goggina), oraz dawno nie wystawiane (CAN-CAN – musical C. Portera; Zorba – musical J. Kandera). Różnorodność muzycznych form scenicznych – to jedno z podstawowych założeń repertuarowych; drugie – to staranny dobór realizatorów. Spektakle na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi realizowali artyści, tacy jak: Waldemar Zawodziński, Jan Szurmiej, Wojciech Adamczyk, Marcel Kochańczyk, scenografowie: Ryszard Kaja, Maria Balcerek, Irena Biegańska, Józef Napiórkowski, Anna Bobrowska-Ekiert i choreografowie: Janina Niesobska, Violetta Suska, Henryk Rutkowski, Daniel Kustosik.
 
W 2002 r. Dyrekcja Teatru otrzymała Grand Prix za działalność na rzecz aktywności artystycznej osób niepełnosprawnych. W listopadzie 2005 roku Teatr Muzyczny w Łodzi obchodził 60 urodziny, w ramach których odbył się galowy koncert, oraz wystawa prezentująca dokonania artystyczne. Z okazji jubileuszu Teatr Muzyczny w Łodzi otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Brązowe Medale „Gloria Artis” zostały przyznane dyrekcji: Wiesławowi Ostojskiemu i Grażynie Posmykiewicz.
 
W 2006 roku rozpoczął się długo oczekiwany remont budynku przy ul. Północnej. Rok 2009, mimo iście spartańskich warunków pracy zaowocował nagrodą „Pro publico bono” – za ofiarną i skuteczną pracę organizacyjną zmierzającą do tego, aby Teatr Muzyczny przetrwał trudny okres i rozpoczął niebawem nowy etap swojej historii w odremontowanym budynku – dla Grażyny Posmykiewicz. Odbyła się też pierwsza plenerowa premiera w historii naszego teatru. Była nią Wesoła Wdówka F. Lehara, w reżyserii Zbigniewa Maciasa, w Ogrodzie Pałacu Poznańskiego w Łodzi.
 
Od dwóch lat w siedzibie Teatru Muzycznego trwa remont generalny, którego zakończenie planowane jest na lata 2010-2011. Autorem modernizacji jest prof. Józef Chmiel. Po jej zakończeniu Teatr będzie dysponował jedną z najnowocześniejszych scen dla przedstawień muzycznych w Polsce. Mimo remontu Teatr Muzyczny cały czas gra korzystając z gościnności: Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, Teatry Studyjnego, klubu Wytwórnia, Teatru V6, Łódzkiego Domu Kultury i Muzeum Miasta Łodzi.
 
W repertuarze Teatru są przedstawienia muzyczne także dla dzieci oraz młodzieży. Spektakle muzyczne dla dzieci kształcą i uwrażliwiają dziecięcą widownię na sztukę teatru.
 
 

KONTAKT

Teatr Muzyczny w Łodzi
 
ul. Północna 47/51,
 
91 - 425; Łódź
 
Dział Marketingu (042) 678 19 68
 
 
 
 
Komentarze
Ducky
2014-03-06 06:06:47 UTC
Currently, 14 states
Currently, 14 states and Puerto Rico have some form of no-fault law. So does the province of Quebec in Canada. At least two states, Pennsylvania and Nevada, have repealed no-fault laws. In addition, several states are toying with the idea of allowing insurance QuotesChimp to choose which system to be under.
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka