Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Teatry
Teatr NowyŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Teatr Nowy wczoraj i dziś.


 

Historia Teatru Nowego w Łodzi zaczyna się od utworzenia w 1949 roku przez Grupę Młodych Aktorów wychowanków łódzkiej szkoły teatralnej Leona Schillera zespołu, który zaproponował nowy, współczesny teatr polityczny. Początkowo teatr mieścił się w gmachu Domu Żołnierza przy ul. Daszyńskiego 34 (dziś ul. Tuwima). Dopiero w kwietniu 1951 roku nastąpiło przeniesienie Teatru Nowego do obecnej siedziby przy ul. Więckowskiego 15.
 
Teatr był zamknięty i poddany przebudowie oraz modernizacji w czerwcu 1993 roku. Działalność artystyczną Dużej Sali zainaugurowano 10 października 1998 roku premierą Fausta J.W. Goethego w reżyserii Zdzisława Jaskuły – ówczesnego dyrektora teatru.
 
W marcu 2001 roku została otwarta po remoncie Mała Sala, bez stałego podziału na scenę i widownię, co umożliwia dowolną aranżację przestrzeni stosownie do artystycznej wizji realizatorów konkretnego przedstawienia. W zależności od niej  widownia może być przeznaczona na 120 do 150 osób.
 
12 listopada 2004 roku Teatr Nowy obchodził jubileusz 55-lecia powołania sceny w Łodzi. Z tej okazji uroczystość została uświetniona przedstawieniem Hamleta W illiama Shakespeare’a w reżyserii Kazimierza Dejmka.
 
Podczas XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, Jerzy Zelnik zaproponował absolwentom PWSFTviT specjalną nagrodę – zatrudnienie ich na sezon 2005/2006 w Teatrze Nowym. Z propozycji skorzystało dwanaście osób i tak powołano Scenę Młodych, w ramach której powstały spektakle Bliżej Patricka Marbera, w reżyserii Karoliny Szymczyk i Choroba młodości Ferdinanda Brucknera, w reżyserii Ireneusza Janiszewskiego oraz autorskie przedstawienie Michała Walczaka Kac. Projekt został wsparty finansowo przez Ministerstwo Kultury i zaowocował niezwykłym sukcesem. Młodzi realizatorzy wzięli na warsztat sztuki mówiące o ich problemach, a przedstawienia okazały się majstersztykiem reżysersko-aktorskim, zyskały uznanie publiczności i krytyki. Mariusz Ostrowski za rolę Fredera w Chorobie młodości otrzymał Brylant  – nagrodę przyznawaną  młodym aktorom za wybitną kreację.
 
W październiku 2007 roku uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi Teatrowi Nowemu zostało nadane imię Kazimierza Dejmka.
 
Teatr w swoim repertuarze ma spektakle dla dzieci i młodzieży.
 
 
 

KONTAKT

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
 
ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź
 
tel. (042) 633 44 94
 
Biuro obsługi widzów – (042) 630 20 86
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka