Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Teatry
Teatr NowyŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Teatr Nowy wczoraj i dziś.


 

Historia Teatru Nowego w Łodzi zaczyna się od utworzenia w 1949 roku przez Grupę Młodych Aktorów wychowanków łódzkiej szkoły teatralnej Leona Schillera zespołu, który zaproponował nowy, współczesny teatr polityczny. Początkowo teatr mieścił się w gmachu Domu Żołnierza przy ul. Daszyńskiego 34 (dziś ul. Tuwima). Dopiero w kwietniu 1951 roku nastąpiło przeniesienie Teatru Nowego do obecnej siedziby przy ul. Więckowskiego 15.
 
Teatr był zamknięty i poddany przebudowie oraz modernizacji w czerwcu 1993 roku. Działalność artystyczną Dużej Sali zainaugurowano 10 października 1998 roku premierą Fausta J.W. Goethego w reżyserii Zdzisława Jaskuły – ówczesnego dyrektora teatru.
 
W marcu 2001 roku została otwarta po remoncie Mała Sala, bez stałego podziału na scenę i widownię, co umożliwia dowolną aranżację przestrzeni stosownie do artystycznej wizji realizatorów konkretnego przedstawienia. W zależności od niej  widownia może być przeznaczona na 120 do 150 osób.
 
12 listopada 2004 roku Teatr Nowy obchodził jubileusz 55-lecia powołania sceny w Łodzi. Z tej okazji uroczystość została uświetniona przedstawieniem Hamleta W illiama Shakespeare’a w reżyserii Kazimierza Dejmka.
 
Podczas XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, Jerzy Zelnik zaproponował absolwentom PWSFTviT specjalną nagrodę – zatrudnienie ich na sezon 2005/2006 w Teatrze Nowym. Z propozycji skorzystało dwanaście osób i tak powołano Scenę Młodych, w ramach której powstały spektakle Bliżej Patricka Marbera, w reżyserii Karoliny Szymczyk i Choroba młodości Ferdinanda Brucknera, w reżyserii Ireneusza Janiszewskiego oraz autorskie przedstawienie Michała Walczaka Kac. Projekt został wsparty finansowo przez Ministerstwo Kultury i zaowocował niezwykłym sukcesem. Młodzi realizatorzy wzięli na warsztat sztuki mówiące o ich problemach, a przedstawienia okazały się majstersztykiem reżysersko-aktorskim, zyskały uznanie publiczności i krytyki. Mariusz Ostrowski za rolę Fredera w Chorobie młodości otrzymał Brylant  – nagrodę przyznawaną  młodym aktorom za wybitną kreację.
 
W październiku 2007 roku uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi Teatrowi Nowemu zostało nadane imię Kazimierza Dejmka.
 
Teatr w swoim repertuarze ma spektakle dla dzieci i młodzieży.
 
 
 

KONTAKT

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
 
ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź
 
tel. (042) 633 44 94
 
Biuro obsługi widzów – (042) 630 20 86
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka