Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - warsztaty edukacyjne
Kultura, sztuka, obyczajeŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

 

Pałac Herbsta zaprasza na warsztaty muzealne z zakresu historii kultury i obyczajów, historii sztuki i architektury oraz historii XIX wiecznej Łodzi.
 

 

HISTORIA KULTURY I OBYCZAJÓW - w ramach cyklu Życie codzienne i niecodzienne w dziewiętnastowiecznym domu - zajęcia we wnętrzach pałacu
 
*W jadalni i w kredensie – obyczajowość i tradycje domowe na przełomie XIX i XX wieku, prezentacja sprzętów stanowiących wyposażenie jadalni i pokoju kredensowego; zasady savoir vivre’u, poznanie XIX-wiecznego menu.
 
*Kobiety modne – porównanie stylu secesyjnego (lata 90.XIX wieku) ze strojem lat 20. XX wieku w oparciu o zbiory muzeum oraz prezentacja sukien z tych okresów; zmieniająca się pozycja i rola kobiety w społeczeństwie na przełomie XIX/XX w. oraz w latach 20., omawiana na przykładzie zmian w modzie; możliwość wykonania prac plastycznych (projekty strojów) przez uczestników zajęć.
 
*W co się bawić – sposoby spędzania czasu wolnego w 2 poł. XIX wieku; zasady wychowywania dzieci w omawianym okresie, poznanie gier i zabaw salonowych przez uczestników zajęć.
 
*Orientalne szaleństwo – fascynacja i moda na sztukę Dalekiego Wschodu w 2 poł. XIX wieku; prezentacja ceramiki, drzeworytów, malarstwa, rzemiosła artystycznego z Japonii oraz Chin; próba pisania znaków japońskich.
 
HISTORIA SZTUKI – zajęcia we wnętrzach pałacu
 
*Art Nouveau – Jugendstil czyli Secesja – lekcja obejmuje objaśnienie pojęcia stylu: secesja w oparciu o zaprezentowane obiekty: rzemiosło artystyczne, szkło, meble, obrazy, dekoracje wnętrz; możliwość wykonania prac plastycznych: projekt przedmiotu użytkowego dekorowanego ornamentyką secesyjną.
 
 
HISTORIA ARCHITEKTURY – W ramach cyklu Z pamiętnika architekta… warsztat/prezentacja multimedialna
 
*Rocaille - czyli o Rokoku we wnętrzach - prezentacja stylu jednego z salonów Pałacu Herbsta. W pierwszej części zajęć uczestnicy poznają pojęcia związane ze stylem. Część druga: zwiedzanie Pałacu z mapką, szlakiem przedmiotów w omawianym stylu oraz próba określenia cech Rokoka na podstawie ekspozycji Muzeum.
 
*Empir we wnętrzach – przybliżenie pojęć związanych ze stylem prezentowanym w jednym z pokoi Pałacu Herbsta. W pierwszej części zajęć uczestnicy dowiedzą się jaki związek miał z tym stylem Napoleon Bonaparte, oraz dlaczego jednym z motywów dekoracyjnych była pszczoła. Druga część: zwiedzanie Pałacu z mapką szlakiem przedmiotów w omawianym stylu; próba określenia cech Empiru na podstawie ekspozycji Muzeum.
 
HISTORIA XIX-WIECZNEJ ŁODZI – zajęcia we wnętrzach pałacu
 
*W rodzinnym kręgu – zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami genealogii; przedstawienie różnych typów źródeł informacji o przodkach i sposobów ich gromadzenia oraz zasad układania drzew genealogicznych. Jako podsumowanie zajęć uczestnicy na podstawie otrzymanych materiałów wykonują drzewo genealogiczne rodzin Scheiblerów i Herbstów
 
WARSZTATY – zajęcia we wnętrzach pałacu
 
*O tym jak pan Hilary stawiał filary... – zobrazowanie zasad, którymi kierował się architekt przy planowaniu Pałacu Herbsta. Warsztaty, na których uczestnicy, przy pomocy szablonów wnętrz, odwzorowują lub wykonują własny projekt pałacu i wyposażenia wnętrz.
 
*Muzzealne Puzzle – odkrywanie tajemnicy dzieła malarskiego w formie zabawy. Zadaniem uczestników będzie ułożenie puzzli oraz odkrycie sensu przedstawionego obrazu.
 
*Dźwięki Księżego Młyna - zapoznanie dzieci z architekturą Księżego Młyna; próba odwzorowania założenia architektonicznego na podstawie dźwięków charakterystycznych dla poszczególnych obiektów (fabryki, szpitala, straży pożarnej, Pałacu Herbsta itp.) Podczas zajęć uczestnicy ułożą mapę Księżego Młyna.
 
 
cena warsztatów: 3 zł od osoby i 25,00 zł od grupy

Kontakt

Dział Edukacji Pałacu Herbsta
 
ul. Przędzalniana 72,
 
Łódź,
 
tel. 0-42 676 17 73 w. 26, 0-42 674 96 98 w. 26;
 
fax. 0-42 6749982;
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka