Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Konkursy
Na tropie morświnałódź dla dzieci Łódź dzieciom

Organizacja ekologiczna WWF, już w czwartek, 27 września 2012 roku zainauguruje konkurs – wytrop morświna w Twoim mieście!!! Wolontariusze organizacji ekologicznej WWF odrysują sylwetki morświna w najbardziej rozpoznawalnych punktach przestrzeni miejskiej.


 

Oryginalne graffiti będzie można zobaczyć w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdyni, Słupsku i Wrocławiu. Dla tych, którym jako pierwszym uda się wytropić sylwetkę morświna, WWF przygotował nagrody z wizerunkiem morświna – ręczniki, koszulki i bluzy. 

- Celem naszej akcji jest uświadomienie Polakom istnienia tak wyjątkowego i rzadkiego gatunku w Bałtyku – mówi Anna Zatońska z WWF Polska. Morświny niełatwo wytropić ze względu na ich tryb życia. W przeciwieństwie np. do delfinów, z natury są samotnikami i unikają  towarzystwa człowieka. 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy sfotografować odrys morświna, napisać, gdzie się znajduje i przesłać zdjęcie wraz z opisem na adres mailowy: konkurs@wwf.pl. Swoje szanse na wygraną można zwiększyć, zaglądając do wskazówek przygotowanych przez WWF.

Znajdą się w nich podpowiedzi dotyczące wybranych części miasta, w których pojawiły się sylwetki morświnów. Więcej informacji już w czwartek na stronie internetowej wwf.pl i profilu WWF na Facebooku

Morświn to daleki kuzyn delfina, jedyny przedstawiciel waleni żyjący w Bałtyku. Niewielu Polaków wie o jego istnieniu, jeszcze mniej miało okazję go zobaczyć - nic dziwnego, w Bałtyku żyje zaledwie ok. 100 osobników, a ich liczba wciąż spada.

Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości bałtyckich morświnów jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie. Niebezpieczne są również zakłócenia akustyczne, które płoszą zwierzęta z ich naturalnych siedlisk. Szczególnie groźny jest hałas powodowany przez detonacje na morskich poligonach oraz przez środki transportu morskiego i turystyki wodnej, takie jak łodzie motorowe czy skutery wodne.

WWF Polska pomaga przetrwać bałtyckiej populacji morświna. 

- Pracujemy nad planem ochrony gatunku, który może pogodzić potrzeby morświna z interesami osób zawodowo związanych z rybołówstwem oraz innymi formami użytkowania morza – mówi Anna Dębicka z WWF Polska. - Stworzyliśmy także Błękitny Patrol, grupę 42 entuzjastycznych wolontariuszy, którzy monitorują polskie wybrzeże w poszukiwaniu morświnów. Dlatego prosimy o kontakt również tych, którym uda się zaobserwować morświna w jego naturalnym środowisku (numer telefonu alarmowego: 795 536 009). Morświn, jedyny bałtycki waleń, może nie przetrwać bez pomocy człowieka.

 

Zapraszamy!

 

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka