Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Weekend z dziećmi
U stóp SudetówŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Henryków - zabytkowe miasteczko, gdzie mieści się dawny klasztor cystersów. 


Obecnie - seminarium duchowne (przepiękny barokowy kościółek z bogato zdobionym wyposażeniem, ołtarzami, stallami i emporami domaga się iście homeryckiego pióra!) 

 
To stąd pochodzi słynna księga henrykowska z pierwszym zapisanym po polsku zdaniem „day, ut ja pobrusza...” Dzieci zabytki piśmiennictwa raczej mało interesują, lecz na tyłach klasztoru jest inna atrakcja – struś na wybiegu!
 
 
  Paczków
 
"Dolnośląskie Carcassonne", z potężnymi murami obronnymi, warownym kościołem i niebosiężną wieżą ratuszową, na którą oczywiście trzeba się wdrapać. Widok z góry rzeczywiście jest oszałamiający.
 
 
 
 
Ząbkowice Śląskie (niemiecka nazwa miasta – Frankenstein)
 
W Ząbkowicach znajduje się ciekawy ratusz, interesujące, lecz bardzo zaniedbane ruiny zamku oraz kościół św. Anny. Przy tym ostatnim znajduje się najbardziej krzywa w Polsce wieża. Wieża o wysokości 34 metrów jest odchylona od pionu o ponad 1,5 metra. Pochylenie to zostało spowodowane ruchami tektonicznymi pod koniec XVI wieku.
 
 
 
 
  Ślęża
 
Ta święta góra Ślężan i innych Prasłowian wznosi się na wysokość 712 m npm, górując nad Równiną Wrocławską. Pod względem geologicznym jest to wygasły miliony lat remu wulkan (o czym świadczą bazalty i serpentynity). Ludność zamieszkująca okolice majestatycznego wzgórza stworzyła legendy o wejściu do piekieł, zasypanym głazami przez anioły. Na szczyt ciągną prawdziwe pielgrzymki turystów małych i dużych. Szlaków wiedzie tu kilka, nasze ulubione to czerwony i żółty, łączące Ślężę z Sobótką, leżącą u jej stóp. Trasa prowadzi głównie lasem liściastym (przewaga buczyny), przez wieżę widokową na Wieżycy, wśród licznych skupisk skalnych i starożytnych rzeźb kultowych: "Mnich", "Panna z Rybą" i nasze ukochane "Niedźwiadki" (jeden towarzyszy Pannie, drugi stoi na szczycie i nie może opędzić się od turystów).
 
Mimo tłoku można spędzić tu kilka miłych godzin, zwłaszcza jeśli wybierze się mniej uczęszczany szlak (np. czerwony lub niebieski) - tłumy spotyka się tylko na szczycie, a małe nóżki dzielnych podróżników świetnie dadzą sobie radę z podejściem.
 
W okolicy: skansen prasłowiański w Będkowicach i Jezioro Mietkowskie.
 
  Zamek Chojnik
 
Ten zamek znajduje się już na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, powyżej Sobieszowa. Wybraliśmy się tu na turniej rycerski, organizowany co roku w sierpniu. Po krótkim, choć momentami stromym dla dzieci, podejściu dochodzimy do okazałych ruin zamku. Dziedziniec opanowany został przez kuszników startujących właśnie w Turnieju o Złoty Bełt (bełt to „strzała”, którą strzela się z kuszy). Finał jest szalenie emocjonujący. Kusznicy mierzą dokładnie, raz po raz trafiając w coraz mniejsze jabłka.
 
Na dziedzińcu rozmawiamy z wieloma strojnymi dwórkami, podziwiamy rycerzy. Piotrek w hełmie i z mieczem w ręku rozgrywa pojedynki z kilkuletnią dwórką Oleńką, która miecz przekłada ponad kądziel. Na scenie występuje teatrzyk prezentujący bajkę o rybaku i złotej rybce z wieloma współczesnymi wtrętami polityczno-obyczajowymi.
 
Po wejściu na wieżę zamkową podziwiamy panoramę Karkonoszy. Doskonale widoczne jest główne pasmo gór, wraz ze Śnieżką.
 
Spieszymy się schodząc na mury zamkowe, bowiem zaraz rozegrać ma się wielka bitwa, podczas której nieprzyjacielscy rycerze atakują zamek Chojnik. Załoga broni się dzielnie, obok mieczy używając bogato armat i łuków. Ostatecznie nad polem bitwy triumfuje Śmierć, spacerując wśród poległego rycerstwa. Impreza trwa przez cały dzień. Aż szkoda wyjeżdżać, przecież ledwie się zmierzcha.
 
Bilety wstępu w cenie 4 zł (ulgowy 2 zł). Opłata za parking - 10 zł/dzień. Koniecznie należy jeszcze wykupić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego.
 
 
 
Schronisko „Perła Zachodu”
 
Pięknie położone nad Jeziorem Modrym na Bobrze, u podnóża Wieżycy, nad stromym urwistym brzegiem jeziora. Sam budynek też urokliwy, z malowniczą wieżyczką i tarasem widokowym. Można tu dużo i smacznie zjeść, a także tanio zanocować. Ze schroniska warto wyjść na wąziutką kładkę, wiodącą na drugi brzeg i dalej na szlak wzdłuż Bobru.
 
 
 
Malwina i Artur Flaczyńscy
 
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka