Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Bez granic czyli dookoła świata
Czeskie skalne miastałódź dla dzieci Łódź dzieciom

Niedaleko od znanych nam atrakcji Gór Stołowych, dosłownie za miedzą, w rejonie czeskiego Broumowa znajdują się dwa prawdziwe skarby przyrodnicze, przy których mogą się schować nasze Błędne Skały.


Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasta to prawdziwe labirynty, z ciekawymi formacjami skalnymi, wysokimi ścianami i kolorowymi porostami oraz mchami, rosnącymi na głazach. Jednym słowem - cudo.

Jak dojechać?

Skalne miasta Adrszpach i Teplice znajdują się niedaleko polskiej granicy, na wysokości Kudowej Zdrój. Po przekroczeniu granicy Kudowa-Nachod trzeba się kierować w stronę miejscowości Hronov. Tuż obok skalnych miast przechodzi linia kolejowa i można tu dojechać zarówno od strony Nachodu jak i Broumova.

MERITUM

Aby utwierdzić się w tej opinii, powziętej jeszcze w czasach studenckich wyjazdów w góry, wybraliśmy się w ten region Czech w maju 2002 roku z naszym niespełna półtorarocznym Piotrusiem.

Zatrzymaliśmy się w miejscowości Teplice nad Metują, jednym z głównych ośrodków wypadowych w Skalne Miasta. Mieszkaliśmy w zwykłym schronisku, bez wielkich wygód, ale za to w miłej atmosferze. Ponieważ na wycieczki po Skalnych Miastach nie potrzeba żadnych większych przygotowań kondycyjnych ani aklimatyzacyjnych, na wędrówkę wybraliśmy się już drugiego dnia po przyjeździe.

Po przekroczeniu bram Teplickiego Skalnego Miasta znaleźliśmy się w baśniowym świecie skał porośniętych lasem mieszanym. Głazy najróżniejszych rozmiarów i kształtów, o najdziwniejszych nazwach, świadczących nieraz o bujnej wyobraźni autorów tych przezwisk. Niektóre imiona są śmieszne ("Portki Karkonosza"), inne - romantyczne ("Skalny chram" i "Harfa Karkonosza"), zdarzają się też nazwy patriotyczne, np. "Smetana przy fortepianie" (chodzi o słynnego czeskiego kompozytora Bedrzicha Smetanę). Większość idealnie oddaje skojarzenia z wyglądem formacji skalnych, oczywiście oglądana pod odpowiednim kątem, jak np. "Orzeł", "Skalna brama" i "Rzeźnicka siekiera".

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom

Oprócz ciekawych skałek, znajdują się tu również jaskinie, wąwozy (np. "Sybir", gdzie śnieg leży przez cały rok), a także w Adrszpaskim Skalnym Mieście - prześliczne szmaragdowe jezioro, po którym można popływać łódką, a nawet - w towarzystwie przewodnika - wpłynąć dalej, pomiędzy skalne ściany.

Trasy po obu Skalnych Miastach nie należą do szczególnie forsownych, choć są bardzo urozmaicone: biegną wśród skałek, przez lasy, kładką nad torfowiskiem, przez wąskie jak mysia nora przejścia, mostkami nad strumieniami oraz po schodach - w górę i w dół. Schodki raczej są bezpieczne, z poręczami, zazwyczaj metalowe, choć bywają też drewniane (po deszczu mogą być śliskie!) Nie ma dużych przewyższeń, a ścieżki po obu Skalnych Miastach mają po kilka kilometrów długości. Większość najatrakcyjniejszych miejsc w Teplickim Mieście znajduje się przy szlaku niebieskim, a w Adrszpaskim - przy zielonym. Łączy je żółty szlak prowadzący przez las i torfowisko.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom

Niezbędnik małego turysty i jego rodziców:

* dobre buty;

* ciepłe ubrania na chłody Sybiru;

* czapeczka z daszkiem i osłoną na kark oraz krem z filtrem (chociaż spora część trasy wiedzie przez cienisty las);

* specyfik przeciw komarom, ewentualnie moskitiera;

* wygodne nosidełko albo ofiarne barki rodziców, gotowych ponieść zmęczonego piechura na barana (ale już starszy przedszkolak powinien dać sobie radę samodzielnie!);

* kurtka przeciwdeszczowa;

* absolutnie nie wózek - za dużo schodków i ciasnych przejść!;

* podręczna apteczka z kolorowymi plasterkami na otarcia lub stłuczenia - dzielni piechurzy miewają czasami nieprzyjemne kontakty z ziemią, a podłoże tu twarde i skaliste!

 

Malwina i Artur Flaczyńscy

www.flaczynscy.art.pl

 

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka