Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Białowieski Park Narodowyłódź dla dzieci Łódź dzieciom

 

Puszcza Białowieska nazywana bywa, raczej przesadnie "polską Amazonią", tym niemniej wiele tu do zobaczenia.


 

Jak dojechać?

Puszcza Białowieska podzielona jest granicą państwową. Część wschodnia znajduje się na terenie Białorusi, część zachodnia położona jest na terenie północno - wschodniej Polski, w województwie podlaskim. Białowieski Park Narodowy zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej.

W skład parku wchodzą 3 jednostki administracyjne: Obręb Ochronny Orłówka, Obręb Ochronny Hwoźna i Ośrodek Hodowli Żubrów (z trzema rezerwatami hodowlanymi i Rezerwatem Pokazowym Żubrów).

MERITUM

Dokąd zabrać małego turystę, aby pokazać mu najciekawsze miejsca w najsłynniejszej polskiej puszczy?

Białowieża

Muzeum Przyrodnicze, gdzie można podziwiać z bliska rozmaite zwierzęta (szkoda tylko, że wypchane...) i warto zwrócić uwagę na multimedialną część ekspozycji, gdzie prezentowany jest np. ptasi śpiew oraz drugie (pozagrobowe) życie drzewa. Skansen niewielki, ale ciekawy. Cerkiew z porcelanowym ikonostasem, w której należy wystrzegać się kilku błędów (o zgodę na fotografowanie wnętrza koniecznie trzeba poprosić popa i również koniecznie być przy tym przyzwoicie ubranym - długie spodnie lub spódnica + dziewczyny chustka na głowie). Żebra Żubra - białowieska klasyka, trasa około dwukilometrowa, uczęszczana tłumnie przez turystów i komary, ale prowadząca przez przyjemny las. Rezerwat Pokazowy Zwierząt a w nim nie tylko żubry! Zwierzaki można podziwiać z bliska, dla dzieciaków to oczywiście ogromna atrakcja, rodzice marzą raczej o spotkaniu oko w oko z królem puszczy gdzieś w kniei...

 Łódź dla dzieci Łódź dzieciom cerkiew Krynoczka koło Hajnówki

Topiło - ścieżka dydaktyczna dookoła jeziora, gdzie można poobserwować kijanki, żaby, ptactwo wodne, a nawet zaskrońce i pobawić się w pociąg na torach leśnej kolejki.

Szlak Dębów Królewskich - niestety ostatnimi czasy miał być zamknięty dla poprawienia kondycji szacownych staruszków; dęby faktycznie olbrzymie, choć nieco łyse... Trasa krótka, w sam raz dla małych nóżek, niestety również dość często uczęszczana.

Rezerwat Głuszec - miły szlak wśród puszczy, szansa na spotkanie czegoś żywego (bo wokół w miarę pusto), w połowie drogi - tory kolejowe i leśna stacyjka Głuszec z małą lokomotywą (dzieciaki wniebowzięte, tym bardziej, że odkryły zwrotnicę...)

Hajnówka - ciekawe Muzeum Zabytków Kultury Białoruskiej z rekonstrukcjami wnętrz i wystawą dotyczącą życia wsi, wielu eksponatów można dotknąć! Stacja Leśnej Kolejki z parowozami i kolorowymi wagonikami. Tu można „wsiąść do pociągu byle jakiego” i wybrać się na przejażdżkę przez puszczę do Topiła. Krynoczka - położona w lesie na wschód od Hajnówki cerkiewka ze świętym źródełkiem i pięknymi ikonami, miejsce doskonałe na rozmowy o różnych kościółkach i o tolerancji religijnej. Muzeum Kowalstwa, w którym można – pod okiem właściciela – ująć w rękę prawdziwy młot kowalski i zapoznać się z tajnikami tego szlachetnego rzemiosła.

ŁÓdź dla dzieci ŁÓdź dzieciom  Puszczańska kolejka wąskotorowa

Czeremcha (na południe od Hajnówki) - coroczne koncerty folkowe organizowane przez miejscowy zespół Czeremszyna, dobra zabawa dla miłośników folku gwarantowana!

Dobra rada

Nie polecamy Miejsca Mocy (naszym zdaniem przereklamowane) i - rodzicom przedszkolaków - wycieczek z przewodnikiem do Obszaru Ochrony Ścisłej (wycieczka dostosowana jest raczej do zainteresowań dorosłych, idzie się nawet wolno, ale raczej nie ma szans na spotkanie czegoś żywego, bo te grupy chodzą tamtędy zbyt często! Ciekawostki opowiadane przez przewodnika umieją docenić chyba raczej starsze, zainteresowane przyrodą dzieci.)

więcej na: www.bpn.com.pl

 

Malwina i Artur Flaczyńscy

www.flaczynscy.art.pl

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka