Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Dolny Śląsk /Kotlina Kłodzkałódź dla dzieci Łódź dzieciom

Kopalnia złota w Złotym Stoku - naszym zdaniem - jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska dla dzieci. 


Po przyjeździe zaskoczyła nas liczba odwiedzających. Na szczęście parking (bezpłatny) przed kopalnią jest bardzo duży, obsługa sprawnie kieruje na wolne miejsca. Pomimo, że jesteśmy około godziny 13 nie ma już miejsc na spływ łodzią przez kopalnię (i tak nie skorzystalibyśmy, bo dzieci poniżej 7 lat nie mogą korzystać z tej atrakcji).

Wejścia do kopalni są co 7 minut, ale i tak musimy zaczekać półtorej godziny. Przed wejściem konsumujemy obiad (smacznie i niedrogo, 14 zł za każde drugie danie obiadowe). Sama kopalnia dla nas jest symbolem znakomitego pomysłu na przyciągnięcie klientów. Przewodnicy opowiadają bardzo dowcipnie, atrakcją jest gnom straszący turystów. Są też opowieści o alchemikach, prezentacje szczurka Maksia, którego można pogłaskać po kościstych pozostałościach. Było to ulubione stworzonko niefortunnego naukowca, który żył w przekonaniu, że wynalazł eliksir młodości, podał nieszczęsnemu zwierzątku arszenik. Przy okazji dowiadujemy się, jakie są różnice w działaniu arszeniku i cyjanku potasu.

W kopalni są też ciekawe eksponaty, których można dotknąć, a które umożliwiają porównanie np. ciężkości skał zawierających złoty kruszec. Niegdyś była jeszcze wyślizgana bryła złota, którą można było zabrać, jeśli osoba zwiedzająca dałaby ją radę podnieść, trzymając w dwóch palcach. Czyżby jednak komuś się udało? A może po prostu zmiana ekspozycji?

Szczególnie interesujący jest jedyny w Polsce podziemny wodospad, oświetlony różnokolorowymi reflektorami. Szkoda tylko, że w Sztolni Czarnej jest tak ciasno, mało czasu i trudno jest zrobić dobre zdjęcie. Innymi atrakcjami są: wysoka zjeżdżalnia, którą chętni mogą sobie zjechać (super!) oraz na koniec - przejażdżka podziemną kolejką. Trudno o bardziej pozytywny przykład przekazania obiektu turystycznego w prywatne ręce! Oczekiwanie na wejście do kopalni można sobie urozmaicić w Muzeum Minerałów, samodzielnie płucząc złoto w potoku, wspinając się na skałkę, dzieci mogą też poskakać na batucie. W okolicy znajduje się też park linowy. Na zejście do podziemi trzeba koniecznie ciepło się ubrać i założyć porządne buty.

http://www.kopalniazlota.pl/

 

Kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie

Ta kopalnia jest już nieco gorzej rozreklamowana. Po Złotym Stoku doznajemy szoku. Wchodzimy do środka jako ostatni zwiedzający, tylko nasza rodzina z panią przewodniczką. Najpierw  odwiedzamy niewielkie muzeum górnictwa (kilka sal, ale z bardzo ciekawymi eksponatami). Pani przewodnik opowiada przystępnymi słowami o historii węgla oraz górnictwie na Dolnym Śląsku.  Potem idziemy do kopalni. Nie jest oświetlona, więc zostajemy wyposażeni w kaski oraz latarki. W samej kopalni poznajemy też przyjaznego ducha, który kroczy za nami cicho pomrukując. Opowieść jest również bardzo ciekawa, do tego dochodzi rozkosz samodzielnego zwiedzania. Nikt się nie spieszy, cała kopalnia jest dla nas! Wracamy również podziemną kolejką.

Oczekując na wejście do kopalni możemy zwiedzić ciekawą kolekcję minerałów, nieduże muzeum zabawkowych samochodzików obejmujące kabriolety, pojazdy ze szczęśliwie minionej epoki oraz obecnie topowe auta. I tutaj ciepłe ubranie jest konieczne!

http://www.kopalnia-muzeum.pl/

 

Łódź dla dzieci Łodź dzieciom  Bożków

To niewielka wioska koło Nowej Rudy, gdzie znajduje się piękny pałac z 8 hektarowym, zadbanym parkiem. Pałac jeszcze niedawno pełnił funkcję szkoły rolniczej. Jego wnętrza ciągle okazują dawny przepych. Szczególnie piękna jest sala balowa z ogromnymi lustrami i stiukowymi zdobieniami. Pałac wymaga kapitalnego remontu, a jego dotychczasowy właściciel (który miał tu ponoć urządzić hotel) niestety nie dba o zabytek.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Międzygórze – góra Igliczna

Na szczyt prowadzi kilka szlaków, na których największymi atrakcjami są: Wodospad Wilczki (kaskada o 20 m wysokości) oraz Ogród Bajek z wyrzeźbionymi w drewnie baśniowymi postaciami. Na górze czeka nas widok pięknego, barokowego kościółka Matki Boskiej Śnieżnej oraz przesympatyczne schronisko: czysto, wygodne materace, ciepła woda, małe pokoiki zamiast 10-osobowych sal i kwiatki w oknach! Rewelacyjne miejsce na nocleg z maluchem!

http://www.mariasniezna.pl/start.php?lang=pl

 

Śnieżnik

W zasięgu możliwości nawet niewielkiego turysty znajduje się Snieżnik, który jest drugą co do wysokości górą w polskich Sudetach (1425 m npm). Nasza dwuletnia wówczas córeczka pokonywała trasę częściowo w nosidełku na plecach mamy, taty lub cioci, a częściowo na własnych nóżkach i tak dotarła aż na sam szczyt! Trasa prowadzi przez piękny las, zapraszający wprost do rodzinnych pikników i częstych przystanków na poznawanie przyrody z bliska. Na samym wierzchołku (konieczne ciepłe ubranie, bo wieje!) znajdują się ruiny dawnej wieży strażniczej, a kawałek pod szczytem jest schronisko, w którym można coś zjeść, by pokrzepić siły oraz nabyć pamiątkowy dyplom.

http://nasniezniku.miedzygorze.pl/nasniezniku/

 

Góry Stołowe

Wambierzyce

To niewielkie miasteczko jest znanym od XII w. ośrodkiem pielgrzymkowym. Architekturą i nazewnictwem nawiązuje do Jerozolimy. Okoliczne wzgórza nazywają się: Syjon, Tabor, Horeb, Synaj, zaś środkiem płynie potok Cedron.

Najwspanialszym miejscem w Wambierzycach jest majestatyczna bazylika. Interesująca jest też droga krzyżowa, której trasa wiedzie po okolicznych polach, lasach i wzgórzach; odtworzono również inne symboliczne miejsca m.in. Studnię Bethsabee, Sadzawkę Siloe, bramę Gethsemane, Gihon i Owczą. Centralny plac stał się Doliną Jozafata, czyli (wg księgi Apokalipsy) miejscem Sądu Ostatecznego.

W Wambierzycach znajduje się również skansen wraz z mini zoo oraz bardzo ciekawa ruchoma szopka. Zawiera ona 800 figurek ludzi i zwierząt, w tym 300 ruchomych. Szczególnie ciekawa jest miniaturowa kopalnia węgla z końca XIX wieku.

http://www.wambierzyce.pl/

Skalne wieże, grzyby i labirynty

Najpiękniejsze trasy Gór Stołowych wiodą na Szczeliniec, Błędne Skały, a także mniej znane Skalne Grzyby oraz Białe Skały i eksponowany Narożnik.

O ile główne atrakcje Gór Stołowych (Szczeliniec i Błędne Skały) są na ogół dość tłoczne, to w pozostałych miejscach zazwyczaj jest prawie pusto. Podczas wędrówki spotyka się pojedynczych turystów.

Góry Stołowe są doskonałym pomysłem na wędrówki z dziećmi. Szlaki wiodą po urozmaiconym terenie i są dla dziecka interesujące. Bogactwo form skalnych, kładki na torfowiskach sprawiają, że dzieci nie nudzą się wędrówką. A zdarzają się i takie ciasne przejścia, gdzie tylko maluchy nie muszą się schylać... Oczywiście wędrówka z dziećmi trwa dłużej, niż wskazują znaki na szlakach, ale dzięki temu jest czas na podziwianie piękna przyrody i zabawę.

http://www.pngs.pulsar.net.pl/

 

Malwina i Artur Flaczyńscy

www.flaczynscy.art.pl

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka