Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Dolny Śląsk/okolice Złotoryjiłódź dla dzieci Łódź dzieciom

Kopalnia złota Aurelia jest stosunkowo niewielka, trasa turystyczna mierzy zaledwie 90 metrów. 


Za to atmosfera jest omalże rodzinna, sympatyczna. Pan przewodnik oprowadza nas wąskimi korytarzami i opowiada miejscowe legendy. Warto zabrać latarki, kaski dostajemy na miejscu.

Ceny biletów: 3,50 zł, ulgowy 2,50 zł.

Po wyjściu z kopalni jedziemy do niewielkiego Muzeum Złota w Złotoryi. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Ekspozycja jest niewielka i obejmuje również pozagórnicze eksponaty: rozmaite minerały, kamienie szlachetne, fotografie z mistrzostw w płukaniu złota i inne ciekawostki.

http://www.zlotoryja.pl/warto.php

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Zamek Grodziec

Zamek Grodziec zbudowany został na wysokim wzgórzu będącym ostańcem wulkanicznym. Widoczny jest niemal z każdego miejsca w Górach Kaczawskich. Wąską drogą, najpierw asfaltową, a potem już gruntową przez las, wdrapujemy się autem pod same mury obronne, po czym mijamy wąską bramę i zatrzymujemy się na szerokim, obszernym parkingu.

Pierwsze historyczne wzmianki o zamku pochodzą z bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku. Po zdobyciu i spaleniu zamku podczas wojny 30-letniej budowla popadła w ruinę. Ale w 1800 roku rozpoczęto prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Już w latach 30-tych XIX wieku zamek był celem wielu wypraw turystycznych i uchodził w owym czasie za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do potrzeb turystycznych!

Wnętrza zamkowe są ciekawe, umeblowanie nawiązuje do dawnego wystroju. Szczególnie przyjemne jest spacerowanie wąskimi krużgankami zamkowymi oraz wdrapywanie się po wąskich schodach wież. Z najwyższej wieży zamkowej podziwiać można krajobraz całych Gór Kaczawskich. Czujemy się, jakby za chwilę na zamek miał wjechać orszak książęcy. Zamek stanowił tło wielu filmów, przedstawień i programów. Kręcono tu m.in. Przyłbice i kaptury", a niedawno „Wiedźmina".

Na dziedzińcu zamkowym czasem odbywają się turnieje rycerskie.

Bilety w cenie 7 zł (ulgowy: 4 zł). Zdecydowanie warto!

http://www.grodziec.com/

 

łódź dla dzieci ŁÓdź dzieciom  Zamek Opowieści w Pławnej

W drodze z zamku Grodziec w kierunku Jeleniej Góry przez Lwówek Śląski zatrzymujemy się w Pławnej. Jest to stosunkowo spora wieś, w której stosunkowo niedawno, został zbudowany całkiem nowy zamek - zupełnie z innej bajki. I rzeczywiście jest to bajkowy zamek, pełny lalek, rzeźb i marionetek rodem z dolnośląskich legend. Możliwość sterowania ruchem kukiełki (a raczej kukły – figury są wielkości dorosłego człowieka) dla małego turysty jest bezcenna! Uwaga na młodsze i bardziej bojaźliwe dzieci – w środku jest ciemno, a niektóre marionetki mogą wydawać się groźne. Za to na zewnątrz, wokół okazałej budowli, rozsiadły się drewniane kolorowe figurki księżniczek, pastuszków i innych baśniowych postaci.

Bilety wstępu w cenie 10 zł.

http://www.zamekslaskichlegend.pl/kontakt.html

 

 

Malwina i Artur Flaczyńscy

www.flaczynscy.art.pl

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka