Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Kampinowski Park Narodowyłódź dla dzieci Łódź dzieciom

Dla mieszkańców Warszawy te "zielone płuca" Mazowsza to doskonały teren na piesze i rowerowe wycieczki.


 Nasze dzieci tu poznawały - i poznają - las oraz zasady zachowania na łonie natury. Wysiłek tyleż początkowo żmudny, co później skuteczny! 

Ciągłe pouczanie i tłumaczenie typu: "Nie krzycz, las jest domem zwierzątek i one się boją kiedy tak robisz. Czy ty byś chciał/a, żeby tak cię ktoś straszył w naszym domku?", "Nie zrywaj tej gałązki, bo to drzewko boli", "Nie wolno zostawiać tu śmieci" - daje po pewnym czasie efekty! Teraz jesteśmy dumni z naszych małych wędrowniczków, którzy (w większości przypadków) umieją się w lesie zachować i wiedzą, czego robić nie wolno, a co dostajemy od puszczy w zamian (spacer, świeże powietrze, śpiew ptaków, możliwość spotkania ze zwierzętami, poobserwowania tajemniczego świata mrówek i żuczków... Tego nie ma u nas w parku!)

Jak dojechać?

Kampinoski Park Narodowy leży w województwie mazowieckim, tuż przy północno zachodnich rogatkach Warszawy. Obejmuje rozległe tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Jest jednym z dwu parków narodowych w świecie położonych w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa.

MERITUM

Najulubieńszym miejscem naszych dzieci w całym Kampinosie jest oczywiścieleśny plac zabaw na polanie na Opaleniu - na samym skraju puszczy, dojazd od strony Wólki Węglowej. Bywa tu wprawdzie dość tłoczno i czasem hasają samopas psy, ale mimo to jest to miejsce szczególnie przyjemne, a dzieciakom towarzystwo w piaskownicy nie tylko nie przeszkadza, lecz czyni zabawę jeszcze ciekawszą. W okolicy znajduje się kilka szlaków turystycznych oraz krótka ścieżka dydaktyczna - na polanę można w ten sposób dojść okrężna drogą.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom Piękny jest również czarny szlak prowadzący z Truskawia w kierunku rezerwatu Cyganka i dalej na cmentarz w Palmirach. Znajdują się tu tablice dydaktyczne oraz drewniana kładka (dla dzieci atrakcja sama w sobie), prowadząca nad terenami podmokłymi, przydatna zwłaszcza wiosną i jesienią, a także latem po większych deszczach. Po kładce można bez kłopotu przejechać wózkiem.

Dobrym punktem wypadowym od strony północnej jest Dziekanów Leśny(parking przy szpitalu, na który można dojechać też autobusem). Wychodzi stamtąd kilka szlaków, m. in. zielony przez torfowiska na Miny i czerwony do Mogilnego Mostku. Decydując się na przejście puszczy z północy na południe, można powędrować dalej na cmentarz w Palmirach i stamtąd czarnym lub niebieskim szlakiem dojść do Truskawia, skąd kursują autobusy podmiejskie. Jednak ta ostatnia opcja to wędrówka kilkugodzinna, nie dla przedszkolaków, a raczej dla zaprawionej w trudach młodzieży od 10 roku życia wzwyż.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  kładka na szlaku koło Truskawia

Zachodnia część puszczy - to wycieczki kolejką wąskotorową z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich (niezapomniane przeżycie dla każdego przedszkolaka i starszaka, nawet średnio zainteresowanego rozwojem myśli technicznej... Pojazdy na torach na sochaczewskim dworcu zainteresują każdego!) Na zachód od Kampinosu znajduje się jeszcze jedna, raczej "dorosła" atrakcja: dwór i park w Żelazowej Woli, muzeum Fryderyka Chopina. Przedszkolaki nie docenią raczej fortepianowych koncertów pod gołym niebem (a mogą przeszkadzać innym słuchaczom), ale zainteresować je może wnętrze dworku (np. pionowy fortepian, fachowo zwany..."żyrafą"!) No a bieganie po parku i wrzucanie misiów-patysiów do Utraty to czysta frajda, nikomu nie trzeba tłumaczyć!

Łódź dla dzieci ŁÓdź dzieciom Puszcza Kampinoska to także miejsce szczególnej pamięci narodowej – i dla starszych dzieci doskonała lekcja historii w terenie. W wielu miejscach natknąć się można na upamiętniające powstańców styczniowych oraz partyzantów z okresu II wojny światowej pomniki, pojedyncze krzyże i cmentarze. Warto wybrać się do Wiersz, gdzie stoi pomnik Rzeczpospolitej Kampinoskiej – wywalczonego przez „leśnych” skrawka wolnej Polski, na który nie ośmielali się zapuszczać hitlerowcy.

Największym z wojennych cmentarzy jest ten w Palmirach, położony w miejscu masowych mordów na Polakach, przy którym znajduje się niewielkie muzeum. Miłośnikom zabytków militarnych możemy polecić bunkry w okolicy Czosnowa i Cybulic Małych.

Dobra rada

Wybierając się do Puszczy Kampinoskiej wiosną oraz latem trzeba koniecznie pamiętać o repelencie przeciw komarom – bagna i grzęzawiska zajmują sporą część powierzchni parku, a uciążliwych owadów jest zatrzęsienie.

więcej informacji: www.kampinoski-pn.gov.pl

 

 

Malwina i Artur Flaczyńscy

www.flaczynscy.art.pl

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka