Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Karkonosze - Szklarska Porębałódź dla dzieci Łódź dzieciom

Zastanawiacie się nad wyjazdem z dzieckiem w góry? 


Gdzie pojechać, aby nie zniechęcić Małego Turysty, a jednocześnie przejść pierwszym prawdziwym szlakiem? Jaki cel wyznaczyć, by młodemu człowiekowi nie brakło zapału w połowie drogi? Mamy dla Was gotowe rozwiązanie!

Jak dojechać?

PKS’em z Głównego Dworca Autobusowego (D. Łódź-Fabryczna) w Łodzi do Szklarskiej Poręby. Autobusy kursują regularnie, codziennie i jest to świetna opcja, jeśli nie jesteście zmotoryzowani. Wyjazd o 7:10, przyjazd o 15:15. W trasie jest kilka krótkich 5-10 min. przystanków, można spokojnie wysiąść i dać się dzieciom wybiegać. Dodatkowo we Wrocławiu autobus stoi prawie godzinę na dworcu. Dzięki tym przerwom podróż jest nieco mniej uciążliwa. Przystanek w Szklarskiej Porębie jest niemalże w samym centrum miasta, tu jest też postój taksówek.

MERITUM

Szklarska Poręba jest świetnym miejscem wypadowym dla pieszych wycieczek. Oto kilka naszych propozycji:

Trasa 1. Wodospad Szklarki

Już z niemowlęciem możecie wybrać się na ten spacer! Trasa jest przystosowana dla maluchów, które nie poruszają się samodzielnie, a także dla wózków inwalidzkich. Ze Szklarskiej samochodem lub PKS’em (każdy w kierunku Jeleniej Góry) możecie dojechać do parkingu w okolicy Wodospadu. Nie przeoczycie tego miejsca, gdyż wzdłuż parkingu poustawione są kramy z pamiątkami. Stąd spacerkiem w ciągu 15-20 minut dojdziecie do samego Wodospadu.

Łódź dla dzieci  Wodospad Szklarki

Trasa dla bardziej zaawansowanych – długi spacer ze Szklarskiej do Wodospadu. Możecie wrócić PKS’em lub tą samą trasą. W jedną stronę z kilkulatkiem (polecam od 3 roku życia) należy założyć czas przejścia od 2 do 3 godzin (w zależności od temperamentu dziecka).

Trasa 2. Wodosad Kamieńczyka

Samochodem / PKS’em ze Szklarskiej w kierunku Nowej Huty, przystanek przy parkingu przed wejściem na szlak. Lub spacerem z centrum, powinno Wam to zająć ok 20 minut. Czterolatek z pewnością sobie poradzi. Tym bardziej, że samo dojście do Wodospadu może być nie lada atrakcją. Zanim to jednak nastąpi idziemy leśną ścieżką, która przechodzi w dość strome kamieniste podejście. Tą drogą dochodzimy do kasy. Tu nabywamy bilet wejścia, w cenie dostajemy też kask ochronny (są małe rozmiary dla dzieci, ze względów higienicznych dobrze pod taki kask założyć dziecku czapkę lub zawiązać na głowie chustę). Tak wyposażeni jesteśmy gotowi na ... spacer po ażurowej konstrukcji ze stali, przymocowanej do stromej ściany „wąwozu”. Platforma zawieszona jest kilkanaście metrów nad strumieniem, więc idąc nią, widzimy rwący potok po nogami. Po kilku minutach jesteśmy już u stóp Wodospadu Kamieńczyka.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Początek trasy do Wodospadu Kamieńczyka

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Na razie kamieniście, później również stromo - droga do Wodospadu Kamieńczyka

Trasa 3. Szrenica

Wielka frajda: na Szrenicę można wjechać nowoczesnym wyciągiem z ... przesiadką. Wyciąg jest w ciągłym ruchu, ale widząc zbliżające się krzesełko (podwójne, bezpieczne i bardzo wygodne) oraz klienta z dzieckiem, pracownicy obsługi zwalniają nieco bieg, dzięki czemu wysiadanie i wsiadanie nie sprawia kłopotów. Wysiadacie tuż pod szczytem, skąd w ciągu kilkuminutowego spaceru pod górę osiągacie wysokość 1362 m.n.p.m. Przy pięknej, bezchmurnej pogodzie, widoki zapierają dech w piersiach. Zobaczycie wówczas panoramę zachodniej części Karkonoszy. Z tego miejsca  można wyruszyć na spacer, wokół Schroniska. W dwie godziny dojdziecie do stacji przekaźnikowej RTV i Śnieżnych Kotłów (jest tu platforma widokowa). Po drodze miniecie skupisko skalne zwane „Trzy Świnki”, okrążycie szczyt Twarożnika, Sokolnika i Łabski Szczyt.

Możecie też przez Halę Szrenicką zejść na dół do Wodospadu Kamieńczyka i wrócić do Szklarskiej Poręby.

Trasa 4. Chojnik

Ulubiona trasa mojego syna. Chojnik to wzgórze o wysokości 627 m.n.p.m. Ze Szklarskiej Poręby należy dojechać samochodem / PKS’em do Sobieszowa, skąd w ciągu 20-25 minut dojdziemy do podnóża wzgórza i bramki KPN (Karkonoski Park Narodowy). Wejście na szczyt wiedzie przez las, polecamy sprawdzony przez nas szlak czerwony. Idziemy cały czas pod górę, ale bez pośpiechu i z przystankami (wielkie głazy, strumyki i inne cuda przyrody bardzo ciekawią młodych podróżników) zajmie Wam to maksymanie 2 godziny. Na szczycie z pewnością odpoczniecie. W schronisku możecie uzupełnić zapasy wody i zjeść obiad.

Zwiedzanie ruin zamczyska należy koniecznie zakończyć wejściem na wieżę, gdzie znajduje się punkt obserwacyjny. Rozciąga się stąd wspaniała panorama okolicy, a przez umieszczoną na szczycie lunetę (za opłatą) możecie podejrzeć nawet Jelenią Górę. Na górze dobrze zaopatrzyć się w pamiątkę, która nie pozwoli zapomnieć tego przeżycia.

Gdzie spać?

Szklarska Poręba dysponuje bardzo bogatą bazą noclegową. Znajdziecie tu zarówno gospodarstwa agroturystyczne, drewniane domki jak i cztero- gwiazdkowe hotele z basenami. Oczywiście są także schroniska turystyczne. My polecamy Dolinę Szczęścia. Jest tam wszystko, czego każdy z nas szuka: bardzo dobre warunki lokalowe - komfort i przestrzeń tylko dla siebie, przemiła, domowa atmosfera u gospodarzy obiektu oraz piękne widoki za oknem.

Czas na lunch!

Polecamy sprawdzaną przez nas kilkakrotnie Karczmę Karkonoską. Przemiła i cierpliwa obsługa, ciekawe wyposażenie wnętrz, czysta toaleta. Latem siadamy zawsze na tarasie, od strony ulicy.

Dobre rady!

- Zanim wyruszycie na szlak, zaopatrzcie dzieci w buty dobrze trzymające kostkę (wysokie). Nie musi to być profesjonalne i drogie obuwie trekkingowe, może to być tzw. marka ”no name”, bo przecież nie wiecie czy dziecko złapie bakcyla do pieszych wędrówek. Jedyna z wyżej wymienionych tras, którą spokojnie można odbyć w sandałach/półbutach, to trasa do Wodospadu Szklarki.

- Wzależności od długości pobytu i wielkości Waszej rodziny, bardziej ekonomicznym jest kupienie biletu wstępu do KPN na 3 lub 7 dni. Informację znajdziecie na oficjalnej stronie Parku.

- Pamiętajcie o zmiennej pogodzie. Karkonosze są górami bardziej kapryśnym niż Tatry, szczególnie jeśli chodzi o roczną sumę opadów. ZAWSZE należy zabrać ze sobą folię przeciwdeszczową (do kupienia na każdym straganie, w kiosku). Dla dziecka można ją przyciąć nożyczkami, na odpowiednią długość.

- Zaopatrzcie się w przewodnik – dobry przewodnik ma naniesione na mapie: szlaki, drogi i ścieżki, nie będące oznakowanymi szlakami (w razie gdyby szlak był zamknięty zawsze można awaryjnie z takiej możliwości skorzystać, choć przede wszystkim trzymajcie się wyznaczonych tras), schroniska, wyciągi i generalnie tor trasy. Ułatwia to orientację w terenie. Nazwy wierzchołków i wysokości są standardem. Dobrze jeśli na Waszej mapie naniesione są czasy przejść, choć w przypadku dzieci należy dodać ładnych parę... minut :) Ja przyjmuję zasadę:

 3 - 4 latek:  czas przejścia = 3 x czas prognozowany na mapie

 5 - 6 latek: czas przejścia = 2 x czas prognozowany na mapie*

* nie dlatego, że dzieci wolniej chodzą, ale dlatego, że są bardzo ciekawskie!Co chwila trzeba przystawać, szukać w przewodniku lub na mapie odpowiedzi na liczne pytania: czy tu żyją niedźwiedzie? A węże? A jak wysoko teraz jesteśmy? A jak nazywa się ta rzeczka?  Sami z pewnością wiecie o co chodzi...

Łódź dla dzieci ŁÓdź dzieciom  Mamo... o czym myśli ta skała?

 

Przewodniki:

Karkonosze. Przewodnik górski. Wyd. Pascal – osobiście go testowaliśmy podczas wypadu w wakacje. Wyprawa dla piechurów z doświadczeniem i bez niego.

Karkonosze Wydawnictwa PLAN - służył nam podczas pierwszych wypadów, kiedy odbywaliśmy spacery ze Szklarskiej Poręby.

 

Przydatne linki:

PKS Łódź - rozkład jazdy

Sudety Lift - kolejka na Szrenicę – cennik oraz aktualne warunki atmosferyczne. Warto tu zajrzeć przed wyjazdem. W lipcu 2009 wyciąg przez kilka dni był nieczynny ze względu na ulewne deszcze i gęste mgły. Tutaj też sprawdzicie aktualne godziny, w których kolejka jest czynna. Jeśli planujecie spacer wokół szczytu, będziecie mogli zaplanować godzinę powrotu, zanim zjedzie ostatni wagonik.

Strona Karkonoskiego Parku Narodowego – na tej stronie znajdziecie informację o aktualnie zamkniętych szlakach (nie lekceważcie tych komunikatów i nie łamcie przepisów Parku!). Oraz cennik biletów do Parku: opłaty za wstęp

Rozkład jazdy PKS Jelenia Góra – przydatny dla niezmotoryzowanych.

 

Aby zmotywować młodych ludzi do pieszych wędrówek, możecie zaopatrzyć się w mapę Karkonoszy z miejscem na pieczątki! W każdym schronisku na szlaku jest pamiątkowa pieczęć, którą samodzielnie Mali Tryści przybijają na mapie. My dodatkowo zbieramy je w osobnym zeszycie, gdzie zapisujemy „wspomnienia”. Taką mapę możecie kupić np. TU

 

Jo&Fil

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka