Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Wrocław - nadodrzańskie miasto krasnaliłódź dla dzieci Łódź dzieciom

 "Wrocław to moje miasto rodzinne, kocham go bardziej niż miasta inne" - nauczyłam się tego wierszyka na pamięć jako pierwszoklasistka i nadal podpisuję się pod tymi słowami, choć zachwyciły mnie od tego czasu również i inne miasta.


 

Wrocław to stolica Dolnego Śląska, miasto o ciekawej przeszłości, odkrywające ponownie swoje wielokulturowe dziedzictwo. Jest czwartą pod względem liczby ludności aglomeracją w Polsce (i piątą pod względem powierzchni). Położone nad Odrą, Ślęzą, Oławą i Widawą miasto porównywane bywa – z pewną dozą przesady – do Wenecji, jednak liczba 117 mostów w granicach miasta naprawdę robi wrażenie.

Jak dojechać?

Wrocław jest dogodnie skomunikowany z większą częścią kraju. Z Polską centralną łączy miasto droga krajowa nr 8 (dla tych, którzy nie chcą wjeżdżać do centrum, budowana jest wygodna obwodnica). Rozważyć można również dojazd pociągiem – dla dzieci sama podróż może być atrakcją, a na jej końcu znajduje się zabytkowy budynek dworca, porównywany przez turystów do pałacyku królewny z bajki.

MERITUM

Obowiązkowym punktem zwiedzania Wrocławia jest Stare Miasto: Rynek ze wspaniałym Ratuszem i pręgierzem oraz kolorowymi zabytkowymi kamienicami. Dzieciom najbardziej podobają się dwie z nich, Jaś i Małgosia – najmniejsze, barokowe kamieniczki należące dawniej do altarystów pobliskiegokościoła św. Elżbiety. Stoją w północno-zachodnim rogu Rynku, połączone barokową arkadą z amorkami i wyglądają, jak trzymające się za rączki rodzeństwo z bajki. Warto spojrzeć tu pod nogi – na wysokości kolan dorosłego człowieka znajduje się tu szyld „Muzeum Krasnoludków” i figurka zakochanego we Wrocławiu krasnala.

Łódź dla dzieci ŁÓdź dzieciom  ratusz

Wrocławskie krasnale to osobny temat. Pojawiły się na ulicach miasta niedawno, ale szybko zaskarbiły sobie gorącą miłość mieszkańców. Niektórzy tylko narzekają, że robi się ich już za dużo, bo niemal każda wrocławska firma chciałaby mieć własnego krasnoludka. Dzieci – zarówno wrocławskie, jak i przyjezdne – nie narzekają. Rozmieszczone w wielu punktach miasta (nie tylko w obrębie zabytkowego centrum) figurki umilają zwiedzanie – dzieci biegną od jednego krasnala do drugiego i nawet nie zauważają przebytej odległości. Krasnale można spotkać niemal wszędzie – stoją na chodnikach, wspinają się na latarnie, jeden jeździ tramwajem, a inny klęczy nad Odrą, piorąc onuce. W sklepach z pamiątkami i punktach informacji turystycznej można kupić krasnoludkowe plany miasta, magnesy, breloczki i inne gadżety.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  krasnal

Lubianym przez dzieci miejscem są też wrocławskie Jatki – dawniej ulica rzeźników, dziś – artystów, z jedynym w Polsce Pomnikiem Zwierząt Rzeźnych. Jest tu koza, świnka, kogut, gęś... Wygląda, jakby całe stadko Muzykantów z bajki wybierało się do Bremy.

Zalążkiem miasta jest Ostrów Tumski, zdominowany przez majestatyczną bryłę katedry św. Jana Chrzciciela (o dwóch wieżach) i kościoła św. Krzyża (z jedną wieżą). Na Ostrowiu znajduje się też kilka maleńkich, zabytkowych kościółków, takich jak świątynia św. Piotra i Pawła. W pobliżu katedry znajduje się zabytkowa brama z nieforemną bryłką na szczycie – to Brama Kluskowa, zwieńczona kluską, którą zmarła żona zesłała z nieba stęsknionemu za smakiem jej obiadów mężowi. Osobliwością Ostrowia są gazowe latarnie, co wieczór rozpalane przez prawdziwego Pana Latarnika, a także Most Tumski, na którego barierkach zakochani przypinają kłódki i łańcuchy rowerowe.

Pomiędzy Starym Miastem a Ostrowiem Tumskim leży Wyspa Piaskowa. Można tu pospacerować promenadą nad Odrą lub zajrzeć do gotyckiego kościoła NMP na Piasku. W jego bocznej kaplicy znajduje się ruchoma szopka, ulubiona atrakcja wrocławskich dzieci, a między wieżami świątyni rozpięta jest pojedyncza poprzeczna belka, zwana Mostkiem Czarownic.

Na pobliskiej Wyspie Słodowej znajduje się ładny, duży plac zabaw.

Z Ostrowiem Tumskim graniczy wrocławski Ogród Botaniczny, w którym warto pojawić się zwłaszcza wiosną, w porze kwitnienia licznych kwiatów. Inną oazą zieleni w centrum miasta jest Park Szczytnicki (w maju kwitną tu kolorowe rododendrony, a przez cały rok można poszaleć na placu zabaw i pobiegać po trawie) i uroczy Ogródek Japoński, skąd blisko do Hali Stulecia, dawniej zwanej Ludową, gdzie odbywają się różne wystawy, koncerty i imprezy sportowe.

Wrocławskie ZOO znane jest dzisiejszym rodzicom z programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”. To najstarszy i jeden z najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Warto zajrzeć z wizytą do zebr, żyraf i strusi, stada hałaśliwych pawianów oraz kóz, owiec i królików w minizoo. W ostatnich latach wrocławskiemu ogrodowi przybyło sporo nowych mieszkańców oraz ciekawych wybiegów i pawilonów, np. wyspa lemurów, motylarnia i basen dla fok, których podwodne akrobacje można oglądać zza szyby.

 ŁÓdź dla dzieci ŁÓdź dzieciom Zoo

Wizytę w ZOO można połączyć z rejsem statkiem wycieczkowym po Odrze, np. z przystani na Wyspie Piaskowej.

Mało znaną turystom atrakcją jest wrocławski Gród Prasłowiański na partynickim Torze Wyścigów Konnych. Warto zajrzeć tu, gdy odbywają się imprezy, np. inscenizacje walk wojów śląskich i czeskich.

Dobra rada

W samym centrum miasta, przy placu Teatralnym znajduje się wrocławski Teatr Lalek. Jego przedstawienia należą do moich najmilszych wspomnień z dzieciństwa. W letnie weekendy teatr sam wychodzi do publiczności – na ulice Starego Miasta wyjeżdża Bajkobus, objazdowa scena teatralna, a przedstawienia odgrywane są na wolnym powietrzu. Przystanki Bajkobusu znajdują się m.in. przy Rynku i w pobliżu katedry.

 

Malwina i Artur Flaczyńscy

www.flaczynscy.art.pl

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka