Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Znane/nieznane: Łódź i okolice
Ogród Botanicznyłódź dla dzieci Łódź dzieciom

Ogród Botaniczny w Łodzi stanowi swoistą oazę zieleni w centrum miasta. 


Mnóstwo przestrzeni, olbrzymia różnorodność miejsc do zwiedzania oraz nieprzebrana ilość zakamarków to niewątpliwa atrakcja dla wszystkich dzieci.

Lekcje i zabawa na świeżym powietrzu oraz możliwość obcowania z przyrodą stwarzają wspaniałe warunki do rozwoju oraz są niezwykle ciekawym sposobem spędzania czasu.

Ogród Botaniczny w Łodzi położony jest w zachodniej części miasta i zajmuje powierzchnię 67 ha. W Ogrodzie prezentowane są gatunki flory rodzimej oraz liczne rośliny obcego pochodzenia. Bogate zbiory eksponowane są w dziewięciu działach tematycznych: arboretum, florze polskiej, dziale roślin leczniczych i przemysłowych, zieleni parkowej, ogrodzie japońskim, alpinarium, systematyce roślin zielnych, biologii roślin i dziale kolekcji roślin ozdobnych. Do najciekawszych kolekcji Ogrodu zaliczyć można kolekcję roślin leczniczych, lilaków, jabłoni ozdobnych, nowo powstałą kolekcję liliowców oraz szczególnie lubianą przez zwiedzających kolekcję tulipanów.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Alpinarium

Ogród Botaniczny pełni przede wszystkim funkcje dydaktyczne, popularyzacyjne i społeczne. W ciągu roku organizowanych jest ok. 20 wystaw tematycznych, którym towarzyszą prelekcje i pokazy oraz kiermasze roślin i książek przyrodniczych. Udzielane są również bezpłatne konsultacje i porady w zakresie uprawy i pielęgnacji roślin.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Pomnikowa Aleja Lipowa

Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty zajęć edukacyjnych, dostosowanych do poziomu wiekowego uczestników. Na nasze „zielone lekcje” zapraszamy dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Zakres tematyczny zajęć terenowych jest bardzo szeroki. Obejmuje on m.in. botanikę, ochronę przyrody, ekologię i zoologię, a także geografię. Na lekcjach tych dzieci uczą się rozpoznawania gatunków roślin (w tym m.in. rodzimych gatunków drzew), prowadzą obserwacje przyrodnicze flory i fauny, samodzielnie podglądają przyrodę, odkrywając jej tajemnice i dostrzegając zachodzące w niej zmiany w zależności od pory roku. Ponadto nieocenionym atutem zajęć polegających na bezpośrednim kontakcie z naturą jest możliwość kształtowania wartościowych postaw u dzieci takich jak wrażliwość i szacunek  wobec świata przyrody.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  W ogrodzie japońskim

Specjalnie dla potrzeb edukacyjnych w Ogrodzie Botanicznym istnieje ponadto kilka ścieżek dydaktycznych z tablicami informacyjnymi, dzięki którym dzieci i młodzież mogą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu botaniki i geografii, poznając m.in.: skały Ogrodu Botanicznego, gatunki pospolitych chwastów, rodzime drzewa liściaste, rośliny aromatyczne czy sposób działania zegarów słonecznych. Nową atrakcją jest także Ogród Cienia, w którym prezentowane są liczne gatunki i odmiany roślin cieniolubnych.

Podczas niepogody oraz w okresie zimowym zapraszamy na zajęcia w sali dydaktycznej. Dzieci i młodzież mogą wówczas wziąć udział w zajęciach plastycznych lub ćwiczeniowo-laboratoryjnych, zapoznając się z takimi tematami jak np. amatorskie rozmnażanie i uprawa roślin doniczkowych, układanie kwiatów czy mikroskopowanie.

Zapisy na zajęcia prowadzone są w dziale edukacji i promocji Ogrodu Botanicznego

Najmłodszych gości Ogrodu Botanicznego zapraszamy na plac zabaw, mieszczący się przy Dziale Kolekcji Roślin Ozdobnych. Bezpieczna nawierzchnia, atrakcyjne obiekty oraz kameralne położenie wśród zieleni stwarzają przyjemne warunki do zabawy i odpoczynku.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Plac Zabaw

Ogród Botaniczny jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października

w kwietniu i wrześniu w godz. od 9.00 do 19.00 (kasy biletowe czynne do godz. 18.00)

w październiku w godz. od 9.00 do 17.00 (kasy biletowe czynne do godz. 16.00)

w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu w godz. od 9.00 do 20.00 (kasy biletowe czynne do godz. 19.00)

 

Ceny biletów:

normalny - 4,00 zł

ulgowy - 2,00 zł

Abonament na sezon: 40,00 zł

przewodnik - 30 zł (po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu terminu wycieczki z działem edukacji i promocji Ogrodu Botanicznego)

 

KONTAKT

Ogród Botaniczny

ul. Krzemieniecka 36/38

94-303 Łódź

tel. 042 688 44 20 ; fax. 042 688 44 14

e-mail: dydaktyka@botaniczny.lodz.pl

www.botaniczny.lodz.pl

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka