Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
33. edycja Dziatwy zakończona!Łódź dla dzieci Łodź dzieciom

W sobotę 26 maja zakończyła się tegoroczna, 33. już edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych DZIATWA.


To najstarsza tego typu impreza w Polsce, uważana jest za jeden z najważniejszych przeglądów teatrów dziecięcych i młodzieżowych. „Dziatwa” jest projektem edukacyjnym adresowanym do nauczycieli, instruktorów teatralnych, ludzi zajmujących się problemami teatru dziecięcego, a także do dzieci – uczestników zespołów teatralnych i wszystkich łódzkich widzów. 

Do Łodzi przyjechało piętnaście najlepszych w kraju zespołów teatralnych. Po raz pierwszy "Dziatwa" nie miała formuły konkursu. 

- Uznaliśmy, że forma przeglądu jest o wiele bardziej odpowiednia. Dzieci i młodzież, by wziąć udział w "Dziatwie" przeszli już wiele eliminacji, nie potrzebny jest kolejny stres, którego teraz życie codzienne dostarcza im w nadmiarze - mówił na otwarciu imperzy Bogumił Woźniakowski dyrektor przeglądu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali te same nagrody rzeczowe. Po każdym spektaklu nie zabrakło jednak debaty na temat problemtyki poruszanej w przedstawieniu, zaprezentowanego wykonania i wrażenia artystycznego. Swoimi uwagami dzieliła się Rada Artystyczna w składzie: Piotr Cieplak, Leszek Bzdyl i Jadwiga Sącińska. 

Jak co roku ważnymi punktami programu "Dziatwy" były warsztaty dla dzieci i instruktorów oraz przejście barwnym korowodem "Dziatwolandia", której tegoroczna fabuła zbudowana została w oparciu o historię o smoku i porwanej przez niego królewnie o imieniu Dziatwa.  Rycerze – uczestnicy „Dziatwy” – wyruszyli w niebezpieczną podróż, która doprowadziła do decydującej walki ze smokiem... Prace artystyczno-organizacyjne koordynowali Marcin Brzozowski i Ewa Łukasiewicz z Teatru „Szwalnia”.

Od ponad dwudziestu lat nieodłącznym elementem festiwalu jest wystawa rysunku i malarstwa "Mój Teatr". Jury konkursu plastycznego w składzie: Mariusz Korczak, Joanna Ossowska-Struszczyk, Tomasz Budziarek, Bartłomiej Jarmoliński przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
 
Nagrody równorzędne

Nikolas Dziedzin, Adrianna Matuszewska, Maja Kowalska,

Wyróżnienia:

Anna Dorobis,  Nadia Capaka, Weronika Trębasiewicz, Karolina Woźnicka, Filip Pokorski, Mateusz Dziobak.

 

Zakończenie Dziatwy odbyło się jak zwykle w Teatrze Nowym, gdzie zaprezentowano 10 etiudę tanecznę "Bonsai" w wykonaniu Leszka Bzdyla, a następnie podsumowano przegląd i wręczono nagródy.

 

Wszystkim uczestnikom "Dziatwy" serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejną odsłonę artystycznych zmagań już za rok!

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka