Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Patronaty
„Noc książkomaniaków” 2012Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom

Noc książkomaniaków to dwudniowa akcja promująca czytelnictwo, adresowana do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. 


Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5-6 października, pod hasłem: Polowanie na ducha miasta.

Pierwsza edycja działania nosi tytuł: Polowanie na ducha miasta.  We wspólnym poszukiwaniu ducha naszego miasta pomogą młodym uczestnikom Nocy książkomaniaków łódzcy pisarze: Grażyna Bąkiewicz, Kalina Jerzykowska, Izabella Klebańska i Paweł Wakuła, którzy nie tylko wezmą udział w spotkaniach autorskich, ale również poprowadzą warsztaty twórcze z dziećmi, będą uczestniczyć w prezentacji owoców owych warsztatów, która odbędzie się na terenie Widzewskiej Manufaktury, a także będą wspólnie z dziećmi bawić się podczas twórczych gier, zabaw i konkursów. W nasze działania zaangażowani będą także seniorzy z Centrum Aktywnego Seniora działającego przy Domu Kultury „502”, dzięki czemu przedsięwzięcie to będzie również sposobem na aktywizację lokalnej społeczności osób w wieku 60 + oraz budowanie międzypokoleniowych więzi.

Proponując dzieciom i młodzieży szereg różnorodnych działań (od spotkań z autorami poprzez czytanie bajek i warsztaty twórcze z udziałem pisarzy, nocną wizytę w fabryce – gdzie uczestnicy warsztatów będą mogli przedstawić rezultaty swoich warsztatowych prac, aż po kiermasz książek oraz twórcze gry, zabawy i konkursy, które zakończą imprezą 6 października w godzinach przedpołudniowych), chcemy zachęcić młodych uczestników Nocy książkomaniaków częstszego sięgania po wartościową literaturę, a także zmotywować ich do rozwijania własnych twórczych umiejętności (literackich, aktorskich, plastycznych, muzycznych). Chcemy aby uczestnictwo w Nocy książkomaniaków było dla nich wyjątkowym, bogatym w atrakcje przeżyciem, które będą z przyjemnością wspominać.
 
W planowanych na 5 października 8 spotkaniach autorskich będzie mogło wziąć udział ok. 500-600 młodych uczestników, a w wieczornych warsztatach twórczych i innych zaplanowanych przez nas na noc z 5 na 6 października przedsięwzięciach łącznie do 60 dzieci w wieku 10-13 lat. Spodziewamy się, że sobotni kiermasz książek oraz zaproponowane przez nas w tym dniu gry, zabawy i konkursy z nagrodami oraz działania, których animatorami będą dzieci, także przyciągną liczne grono uczestników.
 
Program:

5 października:

9.30-14.00 – Spotkania autorskie w Domu Kultury „502”, bibliotekach szkolnych i dzielnicowych (8 spotkań). Autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Kalina Jerzykowska, Izabella Klebańska, Paweł Wakuła.

- 9.00 Kalina Jerzykowska BP Filia nr 2 (Łódź, ul. Łagiewnicka 118, tel.42 255-27-57)

 

- 11.30 Kalina Jerzykowska DK "502" (Łódź, ul. Gorkiego 16, tel. 42 673 35 99)
 
- 9.30 Izabella Klebańska DK "502" (Łódź, ul. Gorkiego 16, tel. 42 673 35 99)

- 11.30 Paweł Wakuła BP Filia nr 5 (Łódź, ul. Wilcza 7, tel. 42-256-79-33)

- 11.30 Grażyna Bąkiewicz BP Filia nr 3 (Łódź ul. Osiedlowa 6.42-654-23-85)

 

17.30-18.30 – Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku – bajki i wiersze czytają dzieciom seniorzy z Centrum Aktywnego Seniora Domu Kultury „502”

18.30-19.00 – losowanie grup warsztatowych

19.00-20.30 – warsztaty twórcze z pisarzami Polowanie na ducha miasta

ok. 21.00 – wyjazd do Widzewskiej Manufaktury na prezentacje prac w warsztatowych

21.30-22.30 – Polowanie na ducha miasta – prezentacja prac warsztatowych poszczególnych grup na terenie Widzewskiej Manufaktury

ok.23.00 – powrót do Domu Kultury „502”

od godz. 23.30 Kino nocne – filmy animowane studia Se-ma-for Produkcja Filmowa

6 października:

9.00-11.00 – Kiermasz książek dla dzieci i młodzieży

9.00-11.00 – Gry, zabawy twórcze i konkursy z nagrodami dla dzieci.

 

Organizatorzy:

Widzewskie Domy Kultury – Dom Kultury „502”,  Wydawnictwo Literatura

Partnerzy:

Se-ma-for Produkcja Filmowa, Widzewska Manufaktura

 

Patronat medialny:

 

Informacje o organizatorach:

Widzewskie Domy Kultury – Dom Kultury „502”

Dom Kultury „502” to największa z filii Widzewskich Domów Kultury, mieszcząca się przy ulicy Gorkiego 16. Prowadzi aktywną działalności w zakresie edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury oraz animacji amatorskiego ruchu artystycznego.  W Domu Kultury „502” działają teatry, zespoły taneczne, odbywają się zajęcia muzyczne, plastyczne, językowe. Placówka jest także dzielnicowym Centrum Aktywnego Seniora. Dom Kultury „502” rokrocznie realizuje szereg projektów edukacyjno-kulturalnych adresowanych do dzieci, młodzieży i seniorów, takich, jak na przykład: Kamienica, Machiny do poznawania świata, Animalalki, Widzew na starych i nowych widokówkach. Od trzech lat prowadzi nieprzerwanie aktywne działania na rzecz promocji czytelnictwa dzieci i młodzieży realizując cykliczne działania pod nazwą Wiosna książkomaniaków. Pierwsza edycja Wiosny książkomaniaków odbyła się w 2010 roku.. Złożyło się na nią szereg działań, m.in: spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, plebiscyt na najlepszą książkę dla dzieci i najlepszą książkę dla młodzieży, konkurs na recenzję ulubionej książki, kiermasz książek, wieczory czytania książek, Maraton Czytania oraz akcja bookcrossing. Druga edycja Wiosny książkomaniaków miała miejsce rok później. Podczas jej trwania odbyły się, m.in.: spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży oraz z ilustratorami, warsztaty literacko-plastyczne i konkursy. Wśród zaproszonych autorów znalazły się, m.in.: Wanda Chotomska oraz Kalina Jerzykowska. Tegoroczna, trzecia edycja trwała do kwietnia do czerwca. Uczestnicy mogli, jak co roku, spotkać się z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz wziąć udział w konkursie na recenzję. Mogli również ponownie sprawdzić się w Maratonie Czytania, a także, dzięki spotkaniu z wydawcą oraz wizytom w wydawnictwie i drukarni, dowiedzieć się Jak powstaje książka? 

 

Wydawnictwo Literatura

Wydawnictwo Literatura istnieje od 1990 roku. Specjalizuje się w wydawaniu książek dla dzieci i młodzieży współczesnych polskich autorów. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Stale współpracuje z najlepszymi polskimi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Wandą Chotomską, Joanną Papuzińską, Grzegorzem Kasdepke, Marcinem Brykczyńskim, Pawłem Beręsewiczem, Joanną Olech, Anną Onichimowską czy Beatą Ostrowicką. Wydawnictwo Literatura aktywnie działa na rzecz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, organizując lub czynnie wspierając szereg imprez, takich jak choćby Z książką na walizkach. Od 2010 roku współpracuje z Domem Kultury „502” przy realizacji Wiosny książkomaniaków.

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka