Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Porady ekspertów
Bezpieczne wakacjeŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Nie ma chyba na świecie dziecka, którego nie ucieszyłaby myśl o zbliżających się wakacjach. Już samo słowo „wakacje” kryje w sobie pewną magiczną moc, która niemal błyskawicznie podbudza nasze zmysły i przywołuje na myśl miłe wspomnienia.


 

Dla wielu przerwa letnia kojarzy się z odpoczynkiem od pracy, spędzaniem czasu z rodziną i przyjaciółmi, niczym nie skrępowanym leniuchowaniem czy podróżami w nieznane. Jednak pomimo całego szeregu tych pozytywnych konotacji, wakacje nie oznaczają całkowitej wolności od zmartwień, zwłaszcza dla rodziców, którzy nie zawsze są w stanie czuwać nad bezpieczeństwem swoich pociech.
 
Lato już na dobre zadomowiło się w naszym mieście. Drzewa zazieleniły się od liści, a ciepły wiatr niesie z sobą zapach kwitnących kwiatów. Panią Dorotę spotykam w jednym z łódzkich parków, podczas jej spaceru z 5-letnim synkiem. Starszy syn, Bartek, jest uczniem drugiej klasy gimnazjum. W te wakacje rodzice wysyłają go na kolonie nad morze.
 
- To będzie dla niego wielka frajda. Już nie może doczekać się tego wyjazdu – wyznaje moja rozmówczyni. – Mnie towarzyszą jednak mieszane uczucia. Z jednej strony cieszę się, że będzie miał okazję przeżyć niezapomnianą przygodę i stać się bardziej samodzielnym, z drugiej zaś wiem, że będę się o niego bardzo martwić.
 
Większość mam doskonale zna to uczucie. I trudno się temu dziwić. Statystyki pojawiające się w specjalnym raporcie-podsumowaniu akcji „Bezpieczne wakacje 2009” przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi dają do myślenia. W ubiegłym roku w samym województwie łódzkim odnotowano łącznie 21 przypadków utonięć. W ramach przeciwdziałania zjawiskom alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży policjanci ujawnili 226 przypadków nieletnich pod wpływem alkoholu i 20 przypadków jego sprzedaży osobom poniżej osiemnastego roku życia. Odnotowano aż 91 przypadków braku właściwej opieki nad dziećmi i młodzieżą ze strony opiekunów. Pojawiły się także przypadki zażywania środków odurzających i prostytucji wśród nieletnich.
 
Jak się okazuje, brak należytej opieki ze strony dorosłych i odpowiedzialności, alkohol czy narkotyki to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czekają na dzieci i młodzież w czasie dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej. Jak uchronić dziecko przed potencjalnym niebezpieczeństwem?
 
Komenda Wojewódzka Policji radzi, aby podczas korzystania z różnych form wypoczynku – zorganizowanych obozów, kolonii, wczasów czy wyjazdów indywidualnych – przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że wypoczynek będzie udany i bezpieczny.
 
Rodzice powinni pamiętać przede wszystkim o ostrożności przy wyborze biura podróżny, organizującego wypoczynek dla ich dziecka. Biuro takie powinno być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki i posiadać wszelkie zezwolenia, o których okazanie możemy prosić w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Opiekunowie zaś powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje pozwalające im na opiekę nad dziećmi.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom
 
Przed wyjazdem każdy rodzic powinien obowiązkowo porozmawiać ze swoim dzieckiem na temat ewentualnych zagrożeń, jakie mogą go spotkać. Należy uczulić i ostrzegać dziecko przed kontaktami z osobami z nowopoznanymi, które mogą go skrzywdzić, oraz upewnić się, czy zna elementarne zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk wodnych.
 
Z młodzieżą trzeba porozmawiać również na temat spożywania alkoholu oraz innych niebezpiecznych środków. Wszechobecny konformizm, chęć zaimponowania innym i przedwczesna „dorosłość” to fakty, których nie można zignorować, powtarzając sobie, że „mojego dziecka to nie dotyczy”. Czasem zdarza się również, że nawet bardzo pozytywne cechy naszego dziecka mogą zostać wykorzystane przeciwko niemu.
 
- To nie jest pierwszy raz kiedy Bartek wyjedzie gdzieś na wakacje. Był na kolonii już w zeszłym roku, jednak wtedy nie rozmawiałam z nim na wiele tematów które, jak się okazało, powinnam była poruszyć. Bartek jest dzieckiem bardzo przyjaznym, łatwo nawiązuje znajomości. Nigdy nie przypuszczałam, że jego bezgraniczna ufność do innych ludzi i wrodzona przyjacielskość przysporzy mu kiedyś problemów. A jednak. W zeszłym roku na kolonii zaprzyjaźnił się z jakimiś starszymi o rok chłopakami. Pamiętam, jak dzwonił do mnie chwaląc się, że poznał nowych przyjaciół. Nie było nam jednak do śmiechu kiedy okazało się, że kieszonkowe, które miał przeznaczone na własne potrzeby sukcesywnie zaczęło znikać z jego portfela. Był płacz, wzajemne oskarżenia, groźby. Okazało się, że chłopcy wykorzystali jego dobroduszność aby najzwyczajniej w świecie go okraść. Na szczęście cała sprawa zakończyła się dobrze, o ile można mówić tu o jakimś szczęściu. Winni zostali ukarani – opowiada pani Dorota z uśmiechem na twarzy.
 
W tym roku policja w całym kraju także przyłącza się do akcji „Bezpieczne wakacje”. Jak informuje rzecznik KWP, podinsp. Joanna Kącka, policjanci jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem wakacji prowadzą działania mające na celu poprawienie bezpieczeństwa na letnim wypoczynku dzieci i młodzieży. Policjanci skontrolują ośrodki, zapewniające wypoczynek dzieciom oraz inne, chętnie uczęszczane miejsca zorganizowanego wypoczynku, wezmą też czynny udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, mających na celu edukację z zakresu ich bezpieczeństwa i unikania zagrożeń.
 
Wakacje to niezaprzeczalnie czas, który możemy wykorzystać na wypoczynek, przemyślenia i wspaniałą przygodę. Jednak to, czy najbliższe dwa miesiące będą kojarzyły się dziecku wyłącznie z dobrymi chwilami i niezapomnianymi przeżyciami, zależy w ogromnej mierze od nas samych, rodziców.
 
 
 
Michał Konewka
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka