Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Porady ekspertów
Zaczyna się szkołaŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Wrzesień to  czas wielkiego powrotu do szkoły, czyli książek, zeszytów, prac domowych i nauki. O ile ośmiolatki i starsze dzieci wiedzą jak wyglądają codzienne obowiązki szkolne, to te młodsze, siedmio oraz w niektórych przypadkach sześcioletnie maluchy czekają zupełnie nowe doświadczenia. Co zrobić aby uczynić tą nieznane chwile przyjemnymi dla naszych dzieci?


 

Z pewnością przez całe wakacje Wasze dzieci z podekscytowaniem oczekiwały pierwszego  września i kolejnych dni. Kiedy to założą nowiutki tornister wypełniony książkami, zeszytami,  przyborami szkolnymi i wkroczą w szkolny świat. Rozpoczęcie nauki dla kilkuletniego malca to nie lada wyzwanie wiążące się z rozmaitymi pozytywnymi emocjami, ale również ze stresem.
 
Wprowadź dziecko w otoczenie szkolne
 
Przed rozpoczęciem zajęć warto wybrać się z maluchem w okolice szkoły, do której będzie chodził.  Można wtedy pokazać mu budynek, boisko, ulicę, przy której stoi placówka. Dziecko zaznajomi się z nowym terenem. Pokaż mu drogę, którą będziecie wspólnie przebywać każdego dnia. A może uda się Wam wejść do środka i zobaczyć korytarze czy sale. Z pewnością będziecie mieli do tego okazję po oficjalnej akademii rozpoczęcia roku szkolnego.
 
Nauka to wspaniała zabawa
 
Wytłumacz swojemu dziecku, że nauka może być wspaniałą przygodą.  Nauczy się czytać. Będziecie wtedy mogli wspólnie odczytywać bajki czytane na dobranoc. Maluch sam dowie się jak nazywa się jego nowa zabawka czy odczyta co jest napisane w gazecie, którą tata wertuje codziennie rano.  Maluch zacznie również pisać – będzie mógł teraz własnoręcznie podpisać laurkę zrobiona dla swoich rodziców z okazji dnia mamy czy ojca.  Liczenie, nauka obcego języka, gry i ćwiczenia na WFie -  to wszystko to wspaniała zabawa dla Twojego dziecka. Przekonaj go o tym.
 
Nowi i „starzy” koledzy
 
Twojemu dziecku na pewno łatwiej będzie wdrożyć się w nowe środowisko, gdy do pierwszej klasy pójdzie z kolegą lub koleżanką zapoznaną już w przedszkolu czy zerówce. Umówcie się z rodzicami przyjaciela Waszego malucha i pójdźcie wspólnie na rozpoczęcie roku szkolnego.  Im obojgu będzie łatwiej. Jeśli dziecko nie ma takiej osoby, porozmawiaj z nim i wytłumacz, że już za chwilę będzie miał mnóstwo wspaniałych, nowych kolegów i koleżanek, z którymi będzie mógł się uczyć i bawić na przerwach. Zapoznaj się z rodzicami uczniów z klasy Twojego dziecka. Może warto z kilkorgiem z nich nawiązać bliższą znajomość, aby Wasze dzieci mogły spędzać wspólnie czas również poza szkołą?
 
Rozmawiaj z dzieckiem
 
Musisz wiedzieć, że Twoje dziecko po przeżytym dniu w nowym miejscu musi wyrazić to co czuje, co zobaczyło,  czego się nauczyło, kogo poznało, z kim się zaprzyjaźniło. Każdego dnia pytaj i słuchaj wrażeń swojego malca.  Bądź też wtedy czujny na wszelkie sygnały, że coś złego dzieje się w szkole.  To naturalne, że dzieci mogą się nie polubić czy nie radzić z nowymi obowiązkami i dyscypliną w szkole. Reaguj wtedy szybko i bądź w stałym kontakcie z wychowawcą.
 
Chwal za osiągnięcia
 
Bardzo ważne jest, aby pierwszoklasista już na samym początku swojej edukacji nie zniechęcił się do obowiązków i  rzeczywistości szkolnej. Chwal go za każde, nawet drobne osiągnięcie. Często nagradzaj za sumienność i dobre wyniki.  Jeśli coś się nie uda,  utwierdź malca w przekonaniu, że następnym razem na pewno mu się powiedzie. Każdego dnia obserwuj swojego małego ucznia i wspieraj go w każdej sytuacji.
 
 
AAG
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka