Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Recenzje
Białe BalonikiŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Spektakl Magdaleny Fertacz, który możecie obejrzeć w Teatrze Pinokio, powinneć być "lekturą obowiązkową" dla młodzieży szkolnej. I rodziców tej młodzieży również, jeśli nie przede wszystkim.


Myli się ten kto myśli, że wybierając się na Białe Baloniki, czeka go przede wszystkim dobra zabawa. Przyzwyczajeni do konwencji przedstawień, prezentowanych w Teatrze Pinokio, tym razem wprowadzeni zostajemy w świat dojrzały i niemalże dorosły. Młody widz zaskoczony będzie skąpą ilością gagów, prowokujących napady śmiechu.

 
Wg informacji na stronie teatru "Białe Baloniki" dostępne są dla Widza powyżej 6 roku życia. Zastanówcie się jednak, na ile dojrzałe emocjonalnie jest Wasze dziecko, by zrozumieć, że tym razem, oglądając przedstawienie, będzie musiało użyć nie tyle wyobraźni, ile wsłuchać się w siebie.
 
Historia głównego bohatera jest tylko tłem dla tego, co rozgrywa się na scenie. Nie jestem pewna czy śledzenie losów Pana Piotrusia jest ważne dla widza. Istotą spektaklu jest bowiem to, co niewypowiedziane lub niedopowiedziane.
 
Rzecz dzieje się w dwóch równoległych światach. W pierwszym, na scenie w skąpej, surowej scenografii widzimy Piotrusia i jego mamę (później dołączy do nich Skarpetka Taty). Nie ma tu lampeczek, maskotek, kolorowych jarmarków. Jest dialog między głównym bohaterem i j ego mamą, którzy odejście ojca komentują na swój sposób. Mama racjonalnie, Piotruś - emocjonalnie. W tle co jakiś czas widać projekcję Piotrusiowych wyobrażeń na temat taty i jego przygód w kosmosie. Młodzież będzie zaskoczona, jak dojrzale potraktowała ich autorka sztuki.
 
Drugi świat to szalone, głośne, kolorowe dzieci bez rodziców. Świat, w którym nie ma zakazów, nakazów, nadmiaru zabawek i odrzuconych czy zranionych uczuć. Teoretycznie. I do tego świata trafia nasz główny bohater. Czy się tam odnajdzie, będąc tak bardzo samotnym i smutnym w normalnym świecie, bez taty?
 
Jaki przekaz płynie do Was ze sceny? Jaki morał? Jakie będą Wasze wnioski? Ilu z Was, drodzy rodzice, poczuje się dotkniętych przez autorkę spektaklu? Bo to do NAS, rodziców, mówi słowami swoich bohaterów. Nam pokazuje, że "posiadać" nie znaczy "mieć".
 
Dobrze jest kiedy ktoś z boku, bez zadęcia pokaże nam, jaką wartość mentalną mają wszystkie dobra materialne, którymi obdarowujemy nasze dzieci.
 
Jestem bardzo wdzięczna autorce i aktorom (niektórych widzieliśmy w Teatrze Pinokio po raz pierwszy), za ich zaangażowanie w wyrażaniu tego, co zaobserwowali wokół siebie. Tym razem na deskach sceny Teatru Pinokio nie kreuje się rzeczywistości, tym razem się ją komentuje. Niczym w dramatach dla całkiem dorosłych.
 
 
 
 
 
Jo&Fil
Komentarze
Fidelia
2014-03-06 01:58:25 UTC
Under a schism-limit
Under a schism-limit sort of coverage, the most the seriously wounded QuotesChimp could be paid under your liability insurance would be what is called the policy restrictes$100,000 in our example.
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka