Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Recenzje
Genialna szkoła w ArlekinieŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Zabawny, dynamiczny, pełen zaskakujących elementów - Szkoła na opak to spektakl przemyślany, z ciekawą scenografią i nietypową muzyką, którego bazą są fragmenty jedenastu wierszy znanych polskich autorów: Aleksandra Fredry, Jana Brzechwy, Ignacego Krasickiego oraz Jerzego Ficowskiego. 

 


Pan Niewiadomo wychyla głowę zza kurtyny. Jest nauczycielem, który musi poradzić sobie z trójką uczniów. Nie są to bynajmniej dzieci w wieku dorastającym, ale dorośli, którzy nadrabiają zaległości w związku z wcześniejszym zaniechaniem szkolnego obowiązku. Przed nimi osiem trudnych lekcji, demaskujących inteligencję, temperamenty i osobowości każdej ze stron.

- Inspiracja na Szkołę na opak przyszła od Aleksandra Fredro, który napisał bardzo przewrotne bajki - takie które bawią dzieci i są mądrą przestrogą dla dorosłych - mówiła Sabina Wacławczyk - reżyser i scenograf w jednej osobie. - Kiedy czytałam te wiersze zdałam sobie sprawę z tego, że byłoby ciekawie, gdyby ich akcja zadziała się w szkole, w której wszystko jest na odwrót, zupełnie inaczej niż w normalnej szkole  - tłumaczyła na chwilę przed premierą Wacławczyk. 

"Lekcja środowiska albo biologii - po reformie szkolnictwa - na tematy pożyteczne".

fot. Teatr Arlekin Bardzo trudna i wielopłaszczyznowa okazała się konstrukcja postaci Pana Niewiadomo, który wcielał się role naczycieli kolejnych wykładanych przedmiotów. Wielość charakterów belfrów (czasami pokazana w dość stereotypowy sposób), ich strategie radzenia  sobie z uczniem, sposób prowadzenia lekcji złożyły się na postać, z którą Jerzy Dowgiałło nie do końca sobie poradził, a z pewnością nie wykorzystał możliwości, jakie stworzył mu scenariusz. Zapamiętamy go przede wszystkim jako lekko zdenerwowanego, zbyt intensywanie korzystającego z głównego rekwizytu Pana Niewiadomo - gwizdka.

 

fot. Teatr Arlekin Szkoła na opak to bez wątpienia natomiast popis umiejętności aktorskich Katarzyny Stanisz, która jako III Dorosła zdeklasowała kolegów ze sceny. Wiarygodna, spontaniczna, żywiołowa, z wdziękiem i pełnym zaangażowaniem wcieliła się w rolę szkolnej prymuski.

fot. Teatr Arlekin Na wyróżnienie, naszym zdaniem, zasługuje Kamil Witaszak, którego kunszt aktorski można było podziwianić zwłaszcza w drugiej części przedstawienia oraz muzyka.

- Oprawa muzyczna jest o tyle wyjątkowa, że bardzo rzadko pojawia się beatbox w teatrze, a już na pewno w ogóle pierwszy raz pojawił się w teatrze lalek - podkreślała Sabina Wacławczyk. - Ogromne podziękowania dla Adriana Chmielewskiego, który  był współautorem tej muzyki.

Spektakl adresowany do dzieci wczesnoszkolnych, do 4 klasy szkoły podstawowej. 

 

Szkoła na opak

według Aleksandra Fredry ("Paweł i Gaweł" ,"Koguty", "Sowa" "Bajeczka o osiołku"), Jana Brzechwy ("Żaba" i "Sum" ), Jerzego Ficowskiego ("Drzewa jednosylabowe" i "Rozmowa ze ślimakiem" ), oraz Ignacego Krasickiego ( "Pan i pies", "Dwa żółwie" i "Wilczki") 

Reżyseria i scenografia: Sabina Wacławczyk 

Muzyka: Adrian Chmielecki, Mateusz Król, Tomasz Walczak 

Obsada: Agata Butwiłowska, Katarzyna Stanisz, Jerzy Dowgiałło, Kamil Witaszak

 

premiera 23 września 2012 roku

Gorąco polecamy!!

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka