Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Recenzje
Historia występnej wyobraźniŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Propozycja Teatru Pinokio dla nieco „większych” widzów, okazała się doskonała. Spektakl na motywach twórczości Bruno Schulza, zaskakuje swoją oryginalnością i nowoczesnością. Dostarcza wielu wrażeń estetycznych i jest nie lada wyzwaniem intelektualnym.


Sztuka jest innowacyjna nie tylko ze względu na oryginalną interpretację twórczości Schulza, ale i ze względu na wykorzystanie w niej ciekawych środków i  technik artystycznych. Teatr lalkowy okazał się idealnym medium do oddania surrealistycznych dzieł twórcy z Drohobycza. Klimat tajemniczych i „niedopowiedzianych” tekstów oraz magia zmieniających się na scenie „obrazów” trzymają  widza w ciągłej koncentracji.

Przedstawienie w reżyserii Konrada Dworakowskiego łączy wątki ze „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Tematem jest oczywiście ojciec Schulza  – Jakub, ale także niepokorna wyobraźnia twórcy, kreująca wyimaginowany wizerunek „ojca”. Ojciec zmienia się - od osoby będącej pewnym wzorcem dla małego Bruna, poprzez walczącego z chorobą starca, aż do niekształtnego i zatracającego swoją osobowość, powoli znikającego „karakuła”. Księgi, miłość do ptaków i słabość do służącej Adeli, doskonale obrazują jego „doskonałość” jak i - niekiedy śmieszne - ludzkie „ułomności”.
 
„Historia występnej wyobraźni”, to spektakl o niesamowitych walorach wizualnych. Poszczególne sceny są przedstawione jakby w formie ruszających się „obrazów”. Swoją plastyczność sztuka zawdzięcza grze przede wszystkim lalkami, które idealnie oddają dwu czy raczej wielo-znaczność  twórczości Schulza. Głos wydobywający się jakby z zaświatów, wykorzystanie projektora w celu otrzymania ciekawych efektów, oraz użycie nietypowych rekwizytów trzymają widza w skupieniu przez całych 70 minut trwania sztuki. Bardzo ciekawa oprawa sceniczna cieszy oko i daje wiele możliwości interpretacji.
 
W sztuce pojawia się większość kluczowych dla twórczości Schulza symboli: tajemnicza księga, manekiny, karakuły, tandeta, demiurg, ptaki, cielesność itp. Nie zabrakło oczywiście praktycznej i zmysłowej w oczach Jakuba - Adeli. Jednak odczytanie znaczenia rekwizytów wymaga wiedzy o twórczości Schulza.
Spektakl ze względu na swoją absurdalność i dziwaczność, charakterystyczną dla nurtu surrealizmu, przeznaczony jest bardziej dla rodziców niż dla dzieci. Nie mniej jednak uczniowie szkół, którzy zetknęli się na lekcjach z dziełami Schulza, mogą pokusić się o próbę interpretacji sztuki i zainteresować wykorzystaniem nowoczesnych technik w teatrze.
 
 
 
Anna Matusiak
 
 
 
Komentarze
Santosh
2014-02-06 07:35:30 UTC
dopiero teraz się gd
dopiero teraz się gdzie K.O. mistrza tak księgi świata, flipa, mistrzostwo gości mf3j z insurance health diabetes comparehealthinsur.com kapnąłem tu 360 reprezentanta więc buy generic levitra heliomeds.com online pharmacy levitra life insurance quotes bestlifeinsurpolicy.com term life insureance są mistrzowskiego tutaj komentarze kojpiue wpis teamu.
Hank
2014-03-06 02:03:27 UTC
Occasionally QuotesC
Occasionally QuotesChimp are by maintaining peaceful unethical. Dead loss to show an issue substance to the underwriting judgement of the insurance provider might again be reasons for lack of rewards, because an insurance policy is a deal of extreme good-faith. For instance, knowing that the forest-fire is proceeding toward your home, you-can't telephone home insurance broker, get an understanding for prompt protection (notice &#3 4;Where Does Protection Start?&#3 4; underneath), and anticipate to get rewards when your home burns up down. That simply wouldn't be cricket.
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka