Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Recenzje
Mała SyrenkaŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Teatr Arlekin zaprasza nas na spektakl zrealizowany "w klasycznej baśniowej konwencji, gdzie intrygująca scenografia sugestywnie pozwala widzom przenieść się do fantastycznego świata głównej bohaterki - Małej Syrenki”. Naszym zdaniem, nawet zbyt sugestywnie…


 

Ale od początku. To była nasza pierwsza wizyta w Arlekinie, do tej pory bywaliśmy w mniejszych, bardziej kameralnych teatrach. Arlekin sprawia, że Młody Widz czuje się jak prawdziwy dorosły, który po raz pierwszy przestępuje progi Teatru przez duże T. Z zewnątrz fasada budynku wygląda na jedną z wielu kamienic, które stoją wzdłuż ulicy Wólczańskiej. Jednak tuż za pięknymi drzwiami, z fantazyjnymi okuciami, mieszka najprawdziwszy TEATR. Jego wnętrze robi ogromne wrażenie na Młodych Widzach. Wejście na widownię prowadzi przez okazałe schody, które rozchodzą się na przeciwne strony. Na półpiętrze znajduje się olbrzymie, przykuwające uwagę lustro, a już w samej sali teatralnej, nad miejscami dla publiczności, zawieszony został okazały żyrandol, którego światełka przyciągają uwagę oczekujących na rozpoczęcie się spektaklu dzieci... Wszystko to wprowadziło nas w odpowiedni nastrój.
 
Kiedy przygasły światła, otoczyła nas muzyka. Usłyszeliśmy piękny śpiew syreni. Kurtyna poszła w górę. Naszym oczom ukazała się podwodna kraina. Na scenie odbywało się właśnie spotkanie syreniej rodziny, z okazji 15 urodzin Syrenki. A trzeba Wam wiedzieć, że dla syren jest to wiek, w którym osiąga się pełnoletniość. Mogą one wówczas wypływać poza granice królestwa swego ojca. Mało tego, mogą również wypływać na powierzchnię. Poznajemy tytułową Małą Syrenkę, jej siostry, babcię, ojca i konika morskiego!
 
Poruszane sznurkami marionetki wydają się być naturalnej wielkości. I choć sznurki, do których są przyczepione widać gołym okiem, taka ilość bohaterów jednocześnie na scenie robi duże wrażenie. Podobnie jak dopracowana w najmniejszych szczegółach scenografia podwodnego świata.
 
Po następnych kilku minutach scena jest już zupełnie inna. Przygasają światła, pojawia się okręt, "falujące morze”. Mała Syrenka zauważa Księcia i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Dowodzący statkiem Kapitan tubalnym głosem przepowiada zmianę pogody i zwiastuje burzę na morzu. Książę drwi z jego przepowiedni, ale wiejąca grozą muzyka w tle mówi nam – Widzom, że doświadczony kapitan ma rację... Starannie budowane napięcie, sugestywny przekaz ze sceny, głośna muzyka, wrażenie nieuchronności złych przygód - wszystko to wisi w powietrzu nad młodymi widzami. Dzieci wyczuwają, że zdarzy się coś naprawdę niedobrego. Kiedy scena zamienia się ponownie, tym razem we wzburzone morze, pierwsi widzowie opuszczają Teatr. My z Filipem dotrwaliśmy dzielnie do końca pierwszej połowy...
 
Na tych, którzy zobaczyli całe przedstawienie, czekało jeszcze wiele przygód z udziałem naszej bohaterki. Aby bowiem spełnić swoje marzenie o życiu wśród ludzi, u boku Księcia, Syrenka musiała udać się do... Zresztą zobaczcie sami!
 
Jeśli Wasze dzieci są bardzo wrażliwe lub nie skończyły 5 lat, powinniście zastanowić się nad obejrzeniem Małej Syrenki. Natomiast na amatorach mocnych wrażeń (w tym chłopcach!) spektakl robi ogromne, pozytywne wrażenie, będąc - czego nie da się tu ukryć - po prostu dobrym widowiskiem teatralnym.
 
 
 
Jo&Fil
 
Teatr Lalki i Aktora Arlekin, Mała Syrenka
 
Reżyseria: Waldemar Wolański
 
Scenografia: Anna Popek
 
Muzyka: Krzysztof Dzierma
 
 
 
Obsada:
 
Aleksandra Gałaj,
 
Katarzyna Kaleta,
 
Ewa Mróz,
 
Maria Sowińska,
 
Joanna Stasiewicz,
 
Małgorzata Wolańska,
 
Mieczysław Dyrda,
 
Waldemar Presia,
 
Adam Godlewski
 
 
 
Patronat honorowy nad spektaklem: Pan Laurids Mikaelsen, Ambasador Królestwa Danii w Polsce.
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka