Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Recenzje
Na spacerze z Einsteinem i MumiąŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Experymentarium to nowoczesny ośrodek typu Discovery Center, którego głównym celem jest edukacja poprzez zabawę. Obecnie w łódzkim Experymentarium można oglądać dwie imponujące wystawy.

 

Dla wielbicieli fizyki organizatorzy przygotowali całą masę interaktywnych eksponatów pozwalających dotknąć, zmierzyć i poczuć niemal wszystko to, co do tej pory mogło kojarzyć się jedynie z grubymi podręcznikami i skomplikowanymi wzorami. Także amatorzy starożytnych cywilizacji i niezapomnianych przygód nie muszą szukać daleko, aby stanąć twarzą w twarz ze Sfinksem czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Dolinie Królów. Przygoda czeka w Experymentarium!

 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom Zanim jednak na dobre rozpoczniemy odkrywanie tajemnic starożytnego Egiptu, czeka nas nie lada wyzwanie.  Jak informuje przewodnik, jedyną drogą, która może poprowadzić nas do kraju faraonów jest tajemniczy, Kosmiczny Tunel - miejsce, w którym wszelkie znane prawa fizyki wydają się nie mieć większego znaczenia. Przechodząc przez pozornie niedługi mostek wewnątrz tunelu mamy wrażenie, jak gdyby w jednej chwili jakaś niespotykana siła przeniosła nas gdzieś na odległy kraniec wszechświata. Powoli tracimy grunt pod nogami i unosimy się w górę ku milionom gwiazd i świateł wirującym nad naszymi głowami.
 
Dziwne uczucie znika dopiero kilka chwil po tym, kiedy z powrotem „lądujemy” na Ziemi. Ale zaraz, czy to na pewno jest nasza znajoma planeta?
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom
 
Wychodząc z tunelu widzimy pogrążonego głęboko w myślach Sfinksa, wpatrzonego w dal. Tuż za nim zaś rozchodzi się widok na trzy największe piramidy egipskie. Gdzieś w cieniu ukrywają się ogromne, marmurowe rzeźby bogów i bogiń czczonych ongiś przez ludzi zamieszkujących dolinę Nilu, a tuż pod ścianą ustawione są wystawne gabloty skrywające tajemnice z dawnych czasów.
 
Łódź da dzieci Łódź dzieciom
 
Nie brak tu fragmentów biżuterii, przedmiotów codziennego użytku czy broni. Największą uwagę przykuwa chyba wieki rydwan, na którym niegdyś jeździł pewnie sam Ramzes II.
Kroczymy więc naprzód i docieramy do miejsca przypominającego teatralną scenę. Ni stąd ni zowąd dobiega nas mrożący krew w żyłach głos kapłana, odzianego w ozdobne szaty i maskę boga zmarłych - Anubisa. Na naszych oczach rozpoczyna się właśnie pokaz mumifikacji i balsamowania zwłok martwego faraona. Kapłan relacjonuje na bieżąco każdą czynność, którą wykonuje, dzięki czemu nie przegapimy nawet najmniejszego szczegółu.
 
Łódx dla dzieci Łódź dzieicom
 
Po niespełna kilkuminutowym przedstawieniu przewodnik zabiera nas w dalszą wędrówkę szlakiem skarbów Starożytnego Egiptu. Podążając bogato zdobionymi korytarzami z mnóstwem rzeźb i antycznych przedmiotów docieramy do przedsionka grobowca faraona. Wewnątrz panują iście egipskie ciemności, a za jedyne źródło światła musi posłużyć nam niewielkich rozmiarów latarka. Na ścianach grobowca znajdują się starożytne hieroglify, a tu i ówdzie poniewierają się kości zagubionych lub dotkniętych przez klątwę faraona rabusiów.
 
Wraz z wyjściem z grobowca nasza wizyta w świecie Starożytnego Egiptu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że jest to ostatnie spotkanie z Experymentarium.
 
Wystawa „Wystaw swoje zmysły na próbę” stanowi doskonały przykład na to, że nauka fizyki czy matematyki nie musi być wcale nudna! Dzięki Experymentarium zrozumienie nawet najbardziej zagmatwanych problemów fizycznych przychodzi z dużą łatwością. Co to jest siła odśrodkowa? Czy dźwięk można poczuć? Jak działa tzw. „kołyska Newtona”? Na te i inne pytania odpowiada właśnie wystawa „Wystaw swoje zmysły na próbę”, działająca według zasady „minimum teorii, maksimum praktyki”.
 
Obydwie z zaprezentowanych powyżej wystaw można ważać za naprawdę warte zobaczenia. Jako ośrodek typu Discovery Center, Experymentarium stawia sobie za cel przede wszystkim naukę poprzez zabawę. Bez względu na wiek, obejrzenie wystawy „Sekrety starożytnego Egiptu” jest na pewno idealnym pomysłem na ciekawą i niezwykle pouczającą lekcję historii. Wystawa „Wystaw swoje zmysły na próbę” będzie natomiast niesamowitym przeżyciem dla wszystkich tych, którzy kochają prowadzić obserwacje i zgłębiać tajniki natury, doskonale się przy tym bawiąc. Polecamy!
 
 
Michał Konewka
 
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka