Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Recenzje
Warsztaty u LudwikaŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Ulica Piotrkowska w przepiękne niedzielne przedpołudnie świeci pustkami. Ci, którzy zdążyli zjeść śniadanie, ruszyli już do parków na spotkanie pierwszych, naprawdę ciepłych, wiosennych promieni słońca. Szczęśliwcy, którzy zaplanowali ten czas dużo wcześniej, właśnie zaczynają warsztaty z filcowania na jedwabiu podczas cyklu warsztatów, organizowanych dla dzieci i rodziców w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


 

Łódź dla dzieci Łodź dzieciom Geyerwerki odbywają się cyklicznie, w dwie kolejne niedziele miesiąca. Zaczęły się rok temu, w marcu 2010 roku, kiedy grupa pracowników Działu Oświaty Muzeum Włókiennictwa postanowiła zainspirować do działań twórczych całe rodziny. Szybko okazało się, że wysoki poziom zajęć, jak również ich różnorodność oraz tematyka znalazły odbiorców, którzy zapisywali się na nie na kilka miesięcy do przodu. Obecnie to jedne z najbardziej obleganych warsztatów w Łodzi.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom - W istocie nasze warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem - mówi Agnieszka Szygendowska z Działu Oświaty Muzeum. - Wydaje się, że jest na nie zwyczajnie zapotrzebowanie. Dzieci są prze-szczęśliwe, że rodzic jest tutaj tylko dla nich, rodzice odrywają się od swojej rzeczywistości i robią coś zupełnie innego. Odkrywają w sobie pokłady inwencji twórczej, sami się bawią. Mamy stałych bywalców, którzy są na wszystkich zajęciach, najmłodszy uczestnik miał 2,5 roku - dodaje.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom Rzeczywiście praca na warsztatach wre. Na stolikach, przygotowanych do dzisiejszych zajęć, panuje twórczy bałagan, wśród dzieci podekscytowanie. Ważna jest nie tylko technika, bo przecież animatorki warsztatów z Muzeum są zawsze obok i służą pomocą. Liczy się także pomysł. Tu kwiatek, tam motyl. Gdzieś indziej mniej lub bardziej zamierzona abstrakcja.
 
Łódź dla dzieci Łodź dzieciom - Dziś pracujemy z wełną i jedwabiem. Korzystamy z chustek szyfonowych, produkowanych na krosnach w Muzeum – tłumaczy pani Agnieszka. Choć wydaje się to skomplikowane, w rzeczywistości takie nie jest. Dwie cieniutkie warstwy wełny układamy z dwóch stron szyfonu. Każdą z nich wcześniej przykrywamy folią bąbelkową, która pomaga wprasować filc w materiał. Niezbędna przy tej technice jest oczywiście woda z mydłem. Woda wsiąka we włókna, które lepiej się zczepiają – dodaje.
 
- A ja jestem tutaj ze swoją siostrą – zagaduje mnie dziarsko patrząca Ania. - Lepię właśnie kurczaka, tzn. kulkę z wełny na jego głowę. Wcześniej byłam na zajęciach, gdzie robiliśmy bałwanki, bardzo mi się tu podoba - dodaje.
 
Okazuje się, że do zrobienia głowy kurczaka trzeba użyć sposobu, więc z pomocą przychodzi pani Anna. Pomaga związać odpowiednio włókna wodą i mydłem. Kulki gotowe.
 
łódź dla dzieci Łódź dzieciom Każdorazowo z oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa korzysta ok. 35 osób. Choć warsztaty odbywają się już od roku, tematyka zajęć za każdym razem jest inna. Bywa – jak mówią ich twórczynie – że powtarzają się techniki, ale zawsze pojawiają się w nowym kontekście artystycznym.
 
lódź dla dzieci łódź dzieciom - Z drukiem na tkaninie w jednej wersji pracowaliśmy wykorzystując przygotowane wcześniej szablony, w innej stęplowaliśmy darami natury (liśćmi, roślinami, kapustą). Ci, co wcześniej uczestniczyli w zajęciach nie mieli powtórki - opowiada Szygendowska.
 
W czasie warsztatów wykorzystywane są różnorodne materiały, niepotrzebne "twórcze odpady" tekstylne. Do tej pory odbyły się zajęcia z druku na tkaninie, projektowania mody, nakryć na głowę, warsztaty tkackie. Planowane są również prace w plenerze. W kwietniu gośćmi Geyerwerków będą Państwo Cieślikowie - artyści, którzy zaprezentują technikę zwaną makramą - wiązanie, plątanie czyli zabawa ze sznurkami. Maj rozpocznie się płaskorzeźbami tekstylnymi, czerwiec malowaniem jedwabiu, farbowaniem w skansenie.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom
 
Warsztaty powoli dobiegają ku końcowi. Dostrzegamy pierwsze efekty dzisiejszych prac: na pięknych jedwabnych i śnieżnobiałych hustach pojawiają się wzory. Rodzice prasują żelazkiem "dzieła dzieci" i odkładają na suszarnię. Jeszcze parę chwil, a będzie można zabrać je do domu.
 
Nazwa Geyerwerki to złożenie powstałe od nazwiska patrona Centralnego Muzeum Włókiennictwa - Ludwika Geyera oraz niemieckiego określenia na pracę w fabryce. Geyerwerki to nic innego zatem jak Geyerowe prace.
 
Rzeczywiście pracy jest tu co niemiara, ale satysfakcji jeszcze więcej!
 
 
 
AAG
 

Kontakt

Muzeum Włókiennictwa
 
ul. Piotrkowska 282
 
Łódź
 
 
 
patronat medialny nad warsztatami
Łodź dla dzieci Łódź dzieciom
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka